Mladí Češi zůstávají dál v čele žebříčku uživatelů konopí

foto Marihuana, cigareta marihuany, kuřák - ilustrační foto

Lisabon - Na evropském kontinentu se zvyšuje dostupnost a čistota kokainu, který je nejčastěji užívanou nelegální stimulační drogou v Evropě. Uvádí to evropská výroční zpráva o drogách, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Expertka centra Marica Ferri v Praze na tiskové konferenci řekla, že drogy se stále častěji vyrábějí také v EU. Loni se podařilo zachytit 51 nových omamných látek. Česko se podle zprávy dál drží v čele žebříčku uživatelů konopí, je také hlavním zdrojem pervitinu v Evropě.

"Přibývá užívání kokainu. Analýza ceny a čistoty ukázala, že cena zůstala stejná, ale čistota se zvyšuje," uvedla Ferri. Podle ní se kokain a heroin zpracovávají i v Evropě. Rozšířenější užívání pak potvrdila analýza odpadních vod ve 26 z 31 evropských měst, a to nejvíc v Belgii, Nizozemsku, Španělsku a Británii. Nejnižší množství se objevilo ve sledovaných východoevropských městech.

Podle Ferri se stále častěji k obchodování s drogami používá internet, tedy hlavně jeho skrytá anonymní část Darknet neboli temná síť. "Dvě třetiny transakcí na internetu souvisejí s drogami. Není to jen Darknet, ale i sociální sítě," řekla expertka EMCDDA.

Loni se díky evropskému systému včasného varování podařilo zachytit 51 nových substanci. Počet odhalených omamných látek v posledních letech postupně klesá. Nejvíc jich bylo v roce 2001, a to 101. Ferri podotkla, že počet nových drog se sice snižuje, jejich škodlivost bývá ale vyšší.

V roce 2016 v zemích Evropské unie, Turecku a Norsku zemřelo na předávkování více než 9000 lidí. Stalo se tak především v souvislosti s heroinem a dalšími opioidy - i když často v kombinaci s jinými látkami, zejména s alkoholem a benzodiazepiny. V roce 2015 to bylo podle odhadů centra 8441 úmrtí.

Zvýšená dostupnost kokainu v Evropě souvisí podle EMCDDA s větší mírou pěstování koky a výroby kokainu v Latinské Americe. Zpráva uvádí, že mezi roky 2014 a 2016 o pětinu (na 30.300 klientů) stoupl počet lidí, kteří poprvé nastoupili na léčbu kvůli problémům s touto drogou. Kokain byl navíc druhou nejčastěji zaznamenanou drogou při hospitalizacích pro akutní stavy v souvislosti s užíváním drog v síti 19 vybraných nemocnic v roce 2016. Zvýšil se i počet případů zadržení zásilek kokainu.

Evropa je podle zprávy nejen významným drogovým trhem, ale také stále důležitějším regionem pro samotnou výrobu narkotik. EMCDDA poukazuje například na zvýšení počtu zlikvidovaných laboratoří na výrobu extáze či rozšíření a větší zapojení organizované trestné činnosti do výroby metamfetaminu, tedy pervitinu. Jeho největším zdrojem v Evropě je dlouhodobě Česká republika a nově také příhraniční oblasti sousedních zemí. V roce 2016 bylo v Evropě hlášeno 291 nelegálních laboratoří na výrobu metamfetaminu, z čehož 261 bylo v ČR.

Nejběžněji užívanou nelegální drogou v Evropě zůstává konopí. V roce 2016 se v Evropě konopí týkaly více než tři čtvrtiny z 800.000 trestných činů spojených s užíváním nebo držením drog. Jedná se rovněž o nejčastěji zachycenou drogu - v roce 2016 bylo v EU ohlášeno 763.000 případů zadržení konopných produktů.

EMCDDA varuje před možnými dopady legalizace konopí v některých částech Severní a Jižní Ameriky, které vedly v těchto oblastech k rychlému rozvoji komerčního trhu s rekreačním konopím. To má za následek inovace v systému dodávek a ve vývoji konopných produktů, například náplní do elektronických cigaret či pochutin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď