Mladá chodkyně Martínková si na MČR vyzkouší i distanci 35 kilometrů

foto Ilustrační foto - Mistrovství Evropy družstev v chůzi 16. května 2021 v Poděbradech. Česká závodnice Tereza Ďurdiaková.

Dudince (Slovensko) - Dvacetiletá chodkyně Eliška Martínková, která v Poděbradech získala domácí titul na 20 kilometrů a splnila ostrý limit na mistrovství světa, se zúčastní také republikového šampionátu na pětatřicetikilometrové trati. Mistrovství České republiky se uskuteční při mítinku ve slovenských Dudincích a titul bude obhajovat olympionička Tereza Ďurdiaková.

Ďurdiaková loni stanovila základní národní rekord na 2:51:50 a zajistila si účast na mistrovství světa v Eugene i evropském šampionátu v Mnichově. Dvojnásobná medailistka z loňských mládežnických vrcholných mezinárodních akcí Martínková ji porazila v Poděbradech na dvacítce i minulý týden na desítce v Olomouci. Pětatřicetikilometrovou trať ale čerstvě seniorská závodnice ještě nedokončila. Loni se na mistrovství republiky postavila na start, ale do cíle nedošla.

Zkušenými vytrvalci jsou na rozdíl od ní Vít Hlaváč a Lukáš Gdula. Hlaváč loni během padesátky v Dudincích stanovil základní rekord na 35 kilometrů, když prošel mezičasem za 2:41:26. Díky výkonu z padesátky má zajištěnou účast na mistrovství Evropy. Limit pro mistrovství světa je dvě hodiny a 33 minut, takže by si musel výrazně vylepšit osobní rekord.

V cestě za obhajobou titulu mu může stát Gdula, který na rozdíl od Hlaváče nemá ještě splněné nominační požadavky na žádný z vrcholů letní sezony. Pro účast na evropském šampionátu by potřeboval výkon 2:35:30. Osobní rekord 2:43:56 má rovněž jako průběžný mezičas z loňské dudinské padesátky.

Bronzovou medaili bude obhajovat stále ještě junior Jaromír Morávek.

Muži odstartují v 8:30, ženy o minutu později.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď