Místopředsedou ÚOOÚ se stal ředitel jeho správní sekce Prokeš

foto Schůze Senátu - ilustrační foto.

Praha - Místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se stal dosavadní ředitel jeho správní sekce Josef Prokeš. Neměl protikandidáta. Do funkce ho dnes zvolil Senát. Prokeš v tajné volbě dostal 55 ze 66 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (ANO).

Místopředsedou úřadu se stal Prokeš na základě změny pravidel ochrany soukromí, která byla přijata v návaznosti na evropské nařízení GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů) a která změnila také strukturu ÚOOÚ.

Ve své nominační řeči Prokeš mimo jiné uvedl, že současné technologie zpracování dat mohou být dobrým sluhou, ale špatným pánem. Stát je podle něj velkým správcem a nemalým porušovatelem některých bezpečnostních předpisů ochrany údajů. "Hrozí zásahy do svobody a důstojnosti člověka," řekl.

Jako místopředseda úřadu by chtěl mimo jiné posunout ne vždy veřejnosti srozumitelné zveřejňování úředních zpráv o ochraně osobních údajů k průběžnému a aktuálnímu zveřejňování zobecňovaných poznatků z činnosti úřadu. Chce držet "kurz rozumné a vyvážené ochrany osobních údajů".

Prokeš patří k předním českým odborníkům na problematiku ochrany osobních údajů a soukromí. Začínal v roce 2001 jako expert na elektronický podpis. Působil v řadě vedoucích funkcí v ÚOOÚ, od února 2016 byl ředitelem jeho správní sekce.

Prokeš je také zakládajícím členem Spolku pro ochranu osobních údajů, byl jeho prvním předsedou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 22. září 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď