Míra nezaměstnanosti v USA se v srpnu vrátila pod deset procent

foto Ilustrační foto - Žena v roušce prochází 4. června 2020 kolem reklamní tabule, která nabízí pracovní pracovní místo v jedné společnosti v Seattlu.

Washington - Americká ekonomika v srpnu vytvořila 1,37 milionu pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 8,4 z 10,2 procenta v předchozím měsíci. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Nezaměstnanost tak byla v uplynulém měsíci nižší, než se očekávalo, a poprvé od dubna se dostala pod deset procent. Tvorba pracovních míst ale zpomalila z červencových 1,73 milionu.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že ekonomika v srpnu vytvoří 1,4 milionu pracovních míst a že míra nezaměstnanosti klesne na 9,8 procenta.

Největší ekonomika světa zatím obnovila zhruba polovinu z 22 milionů pracovních míst, o která přišla v důsledku pandemie nemoci covid-19, upozornila agentura AP. Tvorbu pracovních míst podle ekonomů komplikuje nejistota ohledně dalšího vývoje koronavirové krize.

V odvětvích, jako jsou pohostinství nebo letecká doprava, zůstává aktivita i nadále hluboko pod úrovněmi z období před pandemií. Podle řady expertů nebude skutečné oživení ekonomiky možné, dokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu, a to s největší pravděpodobností pomocí vakcíny.

Koronavirová krize letos uvrhla americkou ekonomiku do hluboké recese, a to navzdory opatřením americké centrální banky (Fed) a Kongresu na podporu hospodářské aktivity. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -3°C

Celá předpověď