Míra nezaměstnanosti v USA klesla na 10,2 procenta

foto Zaměstnanec obchodu v Los Angeles doplňuje do regálů toaletní papír.

Washington - Americká ekonomika v červenci vytvořila 1,763 milionu nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti tak klesla na 10,2 procenta z 11,1 procenta v předchozím měsíci. Oznámilo to dnes ministerstvo práce. Růst zaměstnanosti prudce zpomalil ve srovnání s červnem, kdy vzniklo rekordních 4,791 milionu pracovních míst. Překonal však očekávání analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem zhruba 1,6 milionu pracovních míst.

Míra nezaměstnanosti v USA stále zůstává vysoko nad úrovněmi z období před koronavirovou krizí. V únoru se nacházela na 3,5 procenta a byla nejnižší za pět desetiletí.

Tvorbu nových pracovních míst nyní brzdí rychlé šíření koronaviru v řadě částí Spojených států. "Motoru došla pára a ekonomika začíná zpomalovat," uvedl profesor ekonomie a financí Sung Won Sohn z losangeleské Loyola Marymount University.

Zpomalující růst zaměstnanosti podle Reuters zvyšuje tlak na urychlení jednání Bílého domu a Kongresu o novém balíku opatření na podporu ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt Spojených států kvůli dopadům šíření koronaviru snížil v přepočtu na celý rok o rekordních 32,9 procenta.

Podle agentury AP se již ale americké hospodářství vrátilo k růstu a mnozí ekonomové ve třetím čtvrtletí očekávají výrazné oživení. "Dokud nebude virus pod kontrolu, zůstane plné a udržitelné oživení mimo dosah," uvedl nicméně Nick Bunker, šéf ekonomického výzkumu portálu pro vyhledávání nabídek práce Indeed. Upozornil rovněž, že trh práce je nyní z hlediska míry nezaměstnanosti v horším stavu než za hospodářské recese v letech 2007 až 2009.

"Ačkoli tvorba pracovních míst překonala očekávání, stále to nesignalizuje, že je vše v pořádku," uvedla podle serveru BBC ekonomka Kathy Bostjancicová ze společnosti Oxford Economics. "Zdravý trh práce je ještě daleko," dodala.

Zpomalující růst zaměstnanosti je špatnou zprávou pro prezidenta Donalda Trumpa, který před blížícími se listopadovými prezidentskými volbami v průzkumech zaostává za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem. Řada voličů vnímá jako nedostatečnou prezidentovu reakci na pandemii covidu-19 a nelíbí se jim hospodářské problémy, který přinesly restrikce spojené se snahami o zastavení šíření nákazy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď