Ministryně obrany Černochová navštívila české vojáky v Pobaltí

foto Ministryně obrany Jana Černochová (v modrém kabátě) a náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka (vpravo) si prohlížejí vybavení spojeneckých vojáků, 2. února 2023, vojenská základna Adaži, Lotyšsko.

Ministryně obrany České republiky Jana Černochová navštívila v minulých dnech české vojáky v Pobaltí. Na vojenské základně v Litevské Rukle jsou od poloviny ledna nasazeni Liberečtí chemici. Olomoucká ženijní jednotka zase působí v lotyšské Adaži, kde v polovině ledna vystřídala své předchůdce z pontonové čety. NATO posiluje svou přítomnost v Pobaltí kvůli obavám východních členů aliance z Ruska. V Lotyšsku čeští vojáci působí v rámci alianční předsunuté přítomnosti eFP jako součást španělské ženijní roty, v Litvě spadají pod kanadské velení.

Armáda na misi v Litvě poprvé nasadila nová vozidla radiačního a chemického průzkumu na podvozku Iveco, k dispozici ale jsou i desítky kusů další techniky. Olomoučtí ženisté si do Lotyšska přivezli mimo jiné minové vrhače MV-3. Ty jsou schopny prostřednictvím speciálních raket zaminovat prostor na vzdálenost až tří kilometrů. Zabrání tak pohybu protivníka nebo ho pomocí výbušného zátarasu navedou do požadovaného směru. Šest vrhačů zamiluje jednou salvou území o rozměrech 120 na 100 metrů.

Zbraň doplňuje arzenál spojenců, kteří dosud podobný prostředek k dispozici neměli. Podobná praporní uskupení jako v Litvě a Lotyšsku vytvořilo NATO i na území dalších východních členských zemí v reakci na ruský přístup na Ukrajině. V Lotyšsku čeští vojáci působí od června 2018.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď