Schůze zemí G20 skončila bez dohody v atmosféře sporů o Ukrajinu

foto Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na summitu G20 na indonéském ostrově Bali, 8. července 2022.

Denpasar (Indonésie) - Ministři zahraničí zemí skupiny 20 největších ekonomik dnes ukončili dvoudenní jednání o nedostatku potravin a energie a o nárůstu cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, aniž by dosáhli dohody. Rokování poznamenala atmosféra ostrých sporů mezi Moskvou a západními zeměmi, napsala agentura Kjódó.

Setkání zemí G20 na indonéském ostrově Bali bylo první mezinárodní akcí od začátku války na Ukrajině, které se zúčastnil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Část přítomných odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a vyzvala k okamžitému ukončení války, uvedla podle agentury Reuters šéfka indonéské diplomacie Retno Marsudiová. Lavrov během některých vystoupení včetně projevu německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové opouštěl jednací sál.

Ruský ministr se podle agentury DPA nezúčastnil oficiální hostiny ani odpoledního jednání, podle diplomatických zdrojů agentury AFP se ale dostavil na ranní zasedání. Když k šéfům diplomacie prostřednictvím videohovoru promluvil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, Lavrov v sále rovněž nebyl přítomen.

Agentura AP poznamenala, že to bylo poprvé od začátku ruské invaze, kdy se v jedné místnosti nacházeli Lavrov, americký ministr zahraničí Antony Blinken a mnoho dalších významných hráčů světové politiky. Podle AFP Blinken mluvil na ranním zasedání přímo ke svému ruskému protějšku.

"Ukrajina není vaše země. Jejich obilí není vaše obilí. Proč blokujete přístavy? Měli byste umožnit vývoz obilí," řekl Blinken na adresu ruského ministra, se kterým se podle nejmenovaného diplomatického zdroje odmítl setkat na okraj zasedání.

Lavrov čelil tvrdé kritice i od Baerbockové, podle které Rusko nemá o dialog se zeměmi skupiny G20 zájem. Šéf ruské diplomacie podle AFP odešel z místnosti ve chvíli, kdy Baerbocková kritizovala Moskvu za rozpoutání války na Ukrajině.

I indonéská ministryně zahraničí Retno Marsudiová dnes v Lavrovově přítomnosti vyzvala k rychlému ukončení války na Ukrajině. Varovala, že důsledky tohoto konfliktu, včetně rostoucích cen energií a potravin, nejvíce zasáhnou chudé země.

Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi zástupci skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali čtvrteční recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó. Evropská unie uvedla, že nechce dopustit, aby se skupina G20 stala platformou ruské propagandy.

Lavrov podle agentury TASS "nedodržení protokolu" ze strany představitelů Západu označil za rusofobii; takové chování se ale bylo podle něj dalo očekávat. Zopakoval také tvrzení Kremlu, že Západ nedovolí Ukrajině vyjednávat o míru, ale přeje si Rusko porazit na bojišti.

"Agresoři, vetřelci, okupanti - slyšeli jsme toho dnes dost," řekl Lavrov. Diskuse Západu "se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině", dodal.

Válka na Ukrajině byla podle Marsudiové tématem téměř všech bilaterálních jednání. Část zemí zároveň odsoudila ruskou invazi a vyzvala k okamžitému ukončení bojů skrze mírová jednání a diplomacii.

Několik jednání na okraj schůze vedl i Lavrov. Čínského ministra zahraničí Wanga I šéf ruské diplomacie informoval o pokračování "speciální vojenské operace" na Ukrajině. To je oficiální termín Kremlu pro současný konflikt, který na rozkaz prezidenta Vladimira Putina začal 24. února vpádem ruských vojsk na ukrajinské území. Oba ministři odsoudili protiruské sankce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes podle agentury TASS oznámil, že s Lavrovem jednal o mechanismu vývozu obilí z ukrajinských přístavů.

Lavrov se setkal i se svými protějšky z Argentiny, Brazílie, Indie nebo Jižní Koreje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď