Ministři zahraničí Ruska a Číny se dohodli na posílení spolupráce

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) a jeho čínský protějšek Wang I.

Peking - Rusko a Čína se dohodly na dalším posílení spolupráce "v nynější složité mezinárodní situaci". Po dnešním setkání čínského šéfa diplomacie Wang Ia s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Obě země podle ministerstva rovněž odsoudily západní sankce, které uvalil Západ na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Wang vyjádřil naději, že Rusko a Ukrajina "překonají své rozpory a budou pokračovat mírových rozhovorech".

Wang a Lavrov se sešli ve východočínské provincii An-chuej, která hostí regionální schůzku o Afghánistánu. Čína, která je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, k ruské agresi vůči sousední zemi dosud nezaujala jasné stanovisko. Ruský vpád na Ukrajinu ale odmítla odsoudit a trvá na tom, že bude s Ruskem udržovat normální hospodářskou a obchodní výměnu.

Podle ruského ministerstva zahraničí Lavrov a Wang dnes podrobně mluvili o situaci na Ukrajině. "Šéf ruské diplomacie informoval svého čínského kolegu o pokroku ve vojenské operaci... a o jednání s režimem v Kyjevě," uvedlo ruské ministerstvo. "Obě strany zdůraznily, že nelegální jednostranně sankce, které Spojené státy a jejich přisluhovači uvalili na Rusko, jsou kontraproduktivní," dodalo.

Wang uvedl, že Peking si přeje brzké zmírnění napětí na Ukrajině a "podporuje snahy Ruska a dalších stran zabránit rozsáhlé humanitární krizi v této zemi".

"Čínsko-ruské vztahy prošly od začátku roku novými zkouškami v souvislosti se změnami na mezinárodní scéně, obstály v nich a udržely si správný směr," prohlásil dále Wang na schůzce s Lavrovem. "Touha obou stran rozvíjet vzájemné vztahy dále zesílila," dodal s tím, že je připraven se svým ruským kolegou posunout spolupráci obou zemí na novou, vyšší úroveň.

"Rusko má zájem stabilně a důsledně rozvíjet vztahy s Čínou," řekl Lavrov, který již před dvěma dny prohlásil, že vztahy Ruska s Čínou jsou nejsilnější v historii. Spolupráce Číny a Ruska by měla zahrnovat koordinaci zahraniční politiky obou zemí a jednotný postoj ke světovým otázkám, napsala agentura Interfax.

Západní lídři již naléhali na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby se jeho země vymezila vůči Rusku. Americký prezident Joe Biden varoval Peking, že pokud pomůže Kremlu, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí. Šéf Bílého domu také připomněl počet amerických a zahraničních společností, které od začátku invaze opustily Rusko. Britský premiér Boris Johnson upozornil čínského vůdce, že je třeba zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby stáhl své vojáky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď