Ministři zahraničí EU schválili zbrojní embargo vůči Venezuele

foto Ilustrační foto - Šéfka evropské diplomace Federica Mogheriniová 29. dubna v Bruselu na začátku mimořádného summitu EU k brexitu.

Brusel - Ministři zahraničí Evropské unie dnes schválili zbrojní embargo vůči Venezuele. Plyne to ze zveřejněných závěrů k tomuto tématu. Ministři také potvrdili právní základ pro budoucí možné zmrazení majetku a zákaz cest konkrétních osob či venezuelských firem.

Opatření budou moci být "pružně využita" vůči těm, kteří nerespektují demokratické principy, právní stát a porušují lidská práva, upozornila EU. Zmírněna naopak budou moci být v závislosti na vývoji v zemi, především v situaci začátku "věrohodných a smysluplných rozhovorů", respektu k demokratickým institucím, přijetí volebního kalendáře a osvobození všech politických vězňů.

Evropští poslanci vyzvali už v polovině září členské země EU, aby zvážily sankce vůči představitelům venezuelského režimu. Poslanci na zasedání ve Štrasburku odsoudili porušování ústavního pořádku a lidských práv ve Venezuele.

Pod zbrojní embargo spadá i veškerý materiál, který by mohl být využit k represím vůči venezuelské opozici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď