Ministři zahraničí EU schválili dalších 500 milionů eur na zbraně pro Kyjev

foto Vlajka Evropské unie - ilustrační foto.

Brusel - Evropská unie uvolní dalších 500 milionů eur (12 miliard korun) na dodávky zbraní pro Ukrajinu, která již 11. měsíců čelí ruské agresi. Ministři zahraničí členských zemí dnes schválili v pořadí sedmou půlmiliardovou platbu z unijního mírového fondu. O shodě informovalo švédské předsednictví Rady EU. Unie přidá i 45 milionů eur na výcvik ukrajinských vojáků, který zahájila na konci loňského roku.

Evropský blok již od počátku ruské agrese na Ukrajině uvolnil z Evropského mírového nástroje (EPF) 3,1 miliardy eur na nákupy zbraní a dalšího vojenského materiálu pro Kyjev a na zřízení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky. V prosinci rozhodly unijní země, že do fondu přidají dvě miliardy eur, aby z něj mohly dále podporovat Ukrajinu, ale i další, zejména mimoevropské země.

"Zůstáváme pevni ve své podpoře ukrajinských ozbrojených sil," uvedlo na twitteru švédské předsednictví ke schválení další platby.

Ministři se na ní museli shodnout jednomyslně a Maďarsko podobně jako v minulosti naznačovalo výhrady. Maďarský ministr Péter Szijjártó však během schůzky uvedl, že jeho země schválení peněz blokovat nebude.

Tématem jednání byly i přímo zbraně, které chtějí členské státy Kyjevu dodávat. Aktuálně největší debaty vedou o dodávkách tanků německé výroby, které část zemí v čele s Polskem poskytnout chce, klíčové Německo se však zatím jednoznačně nevyjádřilo. Řada států před schůzkou na Berlín naléhala, aby jejich dodávání neblokoval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď