Na 12.500 běženců u řecko-turecké hranice, napětí i na Lesbu

foto Střet řeckých policistů s migranty na řecko-turecké hranici v oblasti obce Kastanies 4. března 2020.

Atény/Brusel - Zhruba 12.500 migrantů se shromáždilo na řecko-turecké hranici a snaží se dostat do Evropské unie. Řecko jim v tom dál brání a ministři vnitra EU dnes slíbili, že mu v jeho snaze pomohou finančně i policejními posilami. Ankara řeckou policii opět obvinila, že zastřelila migranta. Řecká vláda zprávu označila za lživou. V Turecku jednal s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který slíbil dalších 170 milionů eur na humanitární pomoc Sýrii. Ankaru vyzval, aby nepodněcovala vlnu migrantů mířící k hranici.

Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v přechodu do Řecka. Přestala tak plnit dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do EU. Řecko v reakci vyslalo na hranici další policisty i vojáky, kteří jen dnes v noci zastavili stovky migrantů.

Vedení turecké pohraniční provincie Edirne dnes oznámilo, že řecká policie na migranty střílela a že jednoho běžence zabila a pět dalších zranila. Řecká vláda to popřela a obvinila Ankaru ze lživé kampaně.

Erdogan otevření hranic zdůvodňuje tím, že i ostatní země, včetně EU, musí nést část starostí o uprchlíky, kterých Turecko jen ze Sýrie přijalo 3,7 milionu. "Pokud evropské země chtějí vyřešit problém, musí podpořit turecké politické a humanitární řešení situace v Sýrii," řekl v Ankaře.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes označil turecký postup za vydírání. Erdoganův mluvčí to ostře odmítl. Šéf unijní diplomacie Borrell, který se dnes s Erdoganem sešel, slíbil, že EU uvolní dalších 170 milionů eur (4,3 miliardy Kč) na zmírnění humanitární krize v Sýrii. Turecko ale zároveň vyzval, aby dodržovalo dohodu z roku 2016.

Řecko dnes na svém jednání v Bruselu podpořili ministři vnitra EU. Pomoci mu chtějí finančně i vysláním policejních posil. Zároveň se shodli, že ilegální přechody hranic nebude EU tolerovat.

Česko podle ministra Jana Hamáčka nepočítá s tím, že by vyhovělo případné řecké žádosti o přijetí části běženců. Vyšle ale do Řecka humanitární pomoc a nabídlo také okamžitou finanční pomoc jeden milion eur (25,5 milionu Kč). ČR může podle Hamáčka poskytnout také až 50 policistů, pokud o jejich vyslání Atény požádají.

Řecku dnes podporu vyjádřili i premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), kteří jednali v Praze. Nabídli Aténám podporu ve formě materiální pomoci i případného vyslání policistů.

Atény oznámily, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a případně ještě dostanou ilegálně do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa svého původu.

Od pátku vzrostly také počty migrantů mířících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. V úterý se na ostrově Lesbos rozšířila falešná zpráva, že z přístavu odplouvá přívoz, který migranty odveze na řeckou pevninu. Z přeplněného tábora Moria, kde pobývá na 20.000 běženců, se tak vydalo přes 2000 lidí pěšky do asi deset kilometrů vzdáleného města Mytilini, kde zaplnili přístaviště i okolní ulice.

Na ostrově Lesbos v posledních týdnech místní obyvatelé demonstrovali proti novým větším střediskům pro migranty a vláda se snaží mírnit napětí i tím, že tam poslala loď řeckého námořnictva. Ta má nové migranty nalodit a odvézt do migračního tábora na pevninu. Kvůli napětí na Lesbu z něj v posledních dnech odešli někteří humanitární pracovníci a Lékaři bez hranici dočasně uzavřeli dětskou polikliniku u tábora Moria.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď