O podpoře pro svůj kabinet chce Babiš jednat v týdnu před Vánoci

foto V sídle hnutí ANO na pražském Chodově se 4. prosince sešli všichni členové budoucí vlády Andreje Babiše (na snímku na tiskové konferenci).

Praha - O možné podpoře své menšinové vlády chce Andrej Babiš (ANO) jednat v týdnu od 18. prosince postupně se všemi sněmovními stranami v pořadí podle výsledků voleb. Novinářům to řekl po jednání s kandidáty na ministry v sídle hnutí ANO na pražském Chodově. Podle dosavadních stanovisek Babiš pro menšinovou vládu nenajde ve Sněmovně podporu.

"To je otázka na všechny strany, které kandidovaly ve volbách, zatím to vypadá, že všechny kandidovaly do opozice," uvedl dnes Babiš na dotaz týkající se možné podpory kabinetu. Se zástupci dalších stran počínaje ODS, která skončila ve volbách druhá, chce diskutovat o možnosti podpory menšinové vlády a jiných formách spolupráce.

Záznam videopřenosu z TK po jednání budoucí vlády:

S kandidáty na budoucí ministry, jak je v posledních dnech představoval prostřednictvím médií, dnes Babiš od 9:00 do zhruba 15:00 jednal mimo jiné o programovém prohlášení vlády a organizaci práce kabinetu. "Probírali jsme veškerou možnou agendu od 13. prosince, kdy ve 14:00 bude jmenována vláda na Hradě. Takže jsme probírali první zasedání, program, následně uvádění ministrů do úřadů," vyjmenoval. Na poradě s budoucími kolegy hovořil také o čerpání evropských fondů či programových prioritách.

Plánuje, že ještě 13. prosince do úřadů uvede některé ministry. Pak odjede na dva dny na summit EU do Bruselu, přičemž evropskou agendu dnes označil za nejdůležitější téma práce budoucího kabinetu a práci premiéra. "Chci na to položit důraz a chci samozřejmě z titulu Evropské rady, kde sedí jenom premiéři, dát jasně najevo, že my jsme jasně proevropští, ale máme jiné názory na řešení migrace. Že to nemá být kvótami, že to má být aktivní obranou mimo území Evropy," uvedl.  

V nejbližších dnech se Babiš chce zaměřit také na přípravu rozpočtu na příští rok. Chtěl by, aby rozpočet byl přijat tak, jak ho ještě jako ministr financí na jaře připravil. Ve středu hodlá navštívit jednání rozpočtového výboru Sněmovny.

Babiš si je podle svých slov vědom toho, že vláda nemusí setrvat bez podpory Sněmovny dlouho. "Díky tomu, že se zatím jedná o menšinový kabinet, je velká šance realizovat různé projekty," uvedl současně. Podle místopředsedy ANO, dosavadního vicepremiéra a ministra životního prostředí Richarda Brabce ubude ve vládě sporů mezi resorty. "Vytváří se tu naprosto unikátní možnost zrychlit a zjednodušit celou řadu připomínkových řízení, takzvaných meziresortních řízení, kdy si pinkají úředníci mezi sebou spoustu názorů," uvedl.

"Diskutovali jsme obrys programového prohlášení, jak ho upravíme, jak ho budeme ještě zpřesňovat. Byla to čistě pracovní výměna názorů," popsal dnešní jednání další místopředseda hnutí Martin Stropnický, který přejde v novém kabinetu z vedení ministerstva obrany do čela české diplomacie.

Ve vládě, jak ji Babiš sestavil, bude devět nových ministrů, pokračovat budou ministr životního prostředí Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a také Stropnický a Karla Šlechtová, která ho nahradí v čele ministerstva obrany. Brabec minulý týden nevyloučil to, že nová vláda do konce roku provede personální změny ve vedení ministerstev. Po 1. lednu služební zákon změny nepřipouští.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď