Ministři a politici vyzvali lidi, aby používali roušky či šátky

foto Mladí lidé s rouškami na obličejích nakupovali 16. března 2020 v samoobsluze v centru Olomouce.

Praha - Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzvali lidi, aby si na veřejnosti kvůli šíření koronaviru zakryli ústa a nos. Pokud není podle Hamáčka k dispozici rouška, je lepší použít třeba šálu nebo šátek. Roušek je podle něj nedostatek, vláda je chce dovézt, řekl na videu zveřejněném na twitteru. K nošení roušek na sociálních sítích vyzývá i řada dalších politiků. Lidi přesvědčují, že jejich nošení není směšné a pomůže v šíření nemoci způsobené novým typem koronaviru. Roušky si podle nich lidé mohou sami vyrobit.

"Chtěl bych vás všechny poprosit, aby, když vycházíte ven z domova, ať na cestě do zaměstnání nebo nákup nebo na procházku, zakryjte si ústa. Buď rouškou, nebo šálou nebo šátkem," řekl. Dodal, že ví, že ochranných roušek je nedostatek. "My děláme všechno pro to, abychom je co nejdříve dovezli a rozvezli mezi občany. Ale do té doby, prosím, využijte jakéhokoli prostředku k zakrytí úst a nosu tak, abyste nerozšiřovali případnou infekci," zdůraznil. Veškerá doporučení podle něj říkají, že cokoli je lepší než nic.

Vojtěch lidi vyzval, aby zůstávali pokud možno doma. Pokud to nejde, mají si všude, kde dochází ke kontaktu s lidmi, chránit nos, ústa a oči. "Stačí jednoduchý šátek a do něj vložit kapesníček," poznamenal. "A prosím, nedotýkejte se předmětů bez rukavic," dodal.

Používat jakoukoli ochranu obličeje zejména při nakupování a cestou městskou hromadnou dopravou doporučilo i ministerstvo vnitra. Dodalo, že pokud lidé nemusí, měli by raději zůstat doma. Také odborníci propagují nošení látkových roušek na ulicích, vyzval k tomu mimo jiné i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Roušky nechrání svého nositele před nákazou, ale zabrání nakaženým šířit virus v okolí.

Na sociálních sítích už lidé sdílejí i návody na to, jak látkové roušky ušít. Zatím se ale shodují, že s rouškou na ulici si vysloužili spíš podezřívavé pohledy.

Právě proti takovým názorům vystupují politici, kteří často výzvu k zakrývání obličeje na sociálních sítích doplňují svou fotkou s rouškou. "Nosit roušku není směšné. Je to ohleduplné k okolí a to nejmenší, co může každý z nás udělat," napsal například poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Politici často poukazují na to, že roušek není dostatek, ale že si je lidé mohou sami vyrobit. Opoziční politici z nedostatku ochranných pomůcek viní vládu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na twitteru uvedl, že zabývat se chybami bude možné poté, co se Česko dostane z nejhoršího. "Nyní, prosím, si každý sežeňte nebo ušijte roušku a začněte ji okamžitě nosit," zdůraznil.

K nošení roušek vyzvala i místopředsedkyně STAN Věra Kovářová nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš, který poznamenal, že země, v nichž lidé roušky nosí, zvládají kritickou situaci lépe. "Čím více budeme zodpovědní, tím dříve všechna omezení skončí," poznamenal. Dodal, že si roušku sám s manželkou vyrobili. "Lidé se prý stydí, že je to legrační. Není. Je to chytré a zodpovědné," dodal.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) upozornil, že někteří nakažení nemají žádné příznaky. "Pokud byste byli nakažení, nemusíte to vůbec vědět, nákaza koronavirem může být i bezpříznaková nebo se projevit později," uvedl.

Obchody s látkami a galanterie budou moci mít otevřeno

Obchody s látkami a textilní galanterie budou mít výjimku ze zákazu otevření, který platí v souvislosti se snahou zastavit šíření koronaviru. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, informoval její úřad na twitteru. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) dnes návrh na zrušení prodeje v galanteriích zdůvodnil snahou vyjít vstříc lidem, kteří mají zájem o materiál pro výrobu látkových roušek.

Omezení pro obchody a služby platí od sobotního rána. Otevřeno mohou mít pouze vybraná odvětví, především prodejny potravin, drogerie a lékárny. V neděli vláda tento okruh rozšířila na autoservisy, prodejny stavebnin pro řemeslníky a zdravotních prostředků, jízdenkové pokladny, pohřební služby a květinářství nebo provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek. Vláda naopak zakázala prodej ubytovacích služeb s výjimkou léčebných lázní nebo studentských kolejí, provoz autoškol, provoz prodejen elektroniky a alternativních taxislužeb. Rozhodla o omezení prodeje nebaleného pečiva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď