Ministr: Z Notre-Dame se podařilo zachránit velkou část artefaktů

foto Požární inspektoři zkoumají stav pařížské katedrály Notre-Dame po požáru.

Paříž - Velkou část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu Notre-Dame podařilo zachránit, oheň nezničil ani rozetová vitrážová okna a ušetřil i obří varhany. Požár v pařížské katedrále Notre-Dame, který propukl v pondělí večer, se dnes dopoledne podařilo zcela uhasit. Informoval o tom velitel zásahu. Na místě bude nyní hlídkovat zhruba stovka hasičů, kteří budou dohlížet na bezpečnost požářiště a zaměří se na statiku stavby. Jejich úkolem bude rovněž zaznamenat spolu s odborníky přesný rozsah škod a zajistit převoz cenných artefaktů z chrámu. Na obnovu Notre-Dame už se sešly stovky milionů eur.

Příčina požáru dosud není známá a vyšetřování pokračuje. Pařížská prokuratura oznámila, že oheň podle všech předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním, podle nezávislých odborníků nejspíše v souvislosti s projektem renovace špičky kostelní věže. Podle rektora katedrály, biskupa Patricka Chauveta, byla všechna protipožární opatření v chrámu v pořádku.

Statici nyní budou muset určit, nakolik je konstrukce gotického chrámu porušená a zda vydrží. Náměstek francouzského ministra vnitra Laurent Nuňez dnes uvedl, že z prvních obhlídek vyplývá, že slabým místem mohou být zejména klenby. "Celkově se konstrukce drží dobře, ale identifikovali jsme některá zranitelná místa, týká se to zejména kleneb," řekl. Podrobné průzkumy podle něj budou probíhat ještě nejméně 48 hodin, teprve poté se do chrámu dostanou odborníci, kteří přesněji zhodnotí rozsah škod a stanoví předběžný postup rekonstrukce.

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži - grafický přehled dostupných údajů o požáru.

Požár vypukl v pondělí před 19:00 SELČ. Zhruba po pěti hodinách francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit. Při požáru byli lehce zraněni tři lidé, z toho dva policisté a jeden hasič.  

Macron veřejnosti slíbil, že katedrála bude obnovena a že chystá vyhlášení mezinárodní sbírky. Krátce poté se objevily i první nabídky finanční pomoci z domova i ze zahraničí. Francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, slíbil na obnovu 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Dalších 200 milionů eur (přes pět miliard korun) chce na rekonstrukci chrámu věnovat rodina Arnaultových a její koncern luxusního zboží LVMH. Energetická společnost Total hodlá darovat 100 milionů eur. Starostka Paříže Anne Hidalgová se chystá ve prospěch obnovy katedrály uspořádat dárcovskou konferenci.

Škody na devět století staré památce jsou značné. Generální vikář pařížské arcidiecéze Philippe Marsset, který směl dovnitř kostela v noci nahlédnout, popsal, že prostor vypadá jako po bombardování. "Je to 850 let, co byl tento chrám vystavěn, přečkal války, přečkal bombardování, přečkal všechno," citovala šokovaného katolického hodnostáře agentura AFP.

Velkou část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu Notre-Dame nicméně podařilo zachránit, řekl dnes ministr kultury Franck Riester. V bezpečí je například trnová koruna nebo roucho svatého Ludvíka, požár v pořádku přečkalo i rozetové vitrážové okno na severní fasádě či varhany. Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý. Zachráněné artefakty postupně převezme muzeum Louvre, oznámil ministr.

Svět vyjadřuje Francii kvůli Notre-Dame lítost a nabízí pomoc 

Zahraniční státníci vyjadřují lítost kvůli požáru pařížské gotické katedrály Notre-Dame a nabízejí Francii pomoc. Vzkazy podpory adresované francouzským občanům a politickým představitelům přišly od papeže Františka, amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, od vrcholných představitelů Evropské unie, ale i z Japonska či Libanonu. Mnoho států včetně Česka se už ozvalo s konkrétními návrhy a chce na obnovu chrámu finančně přispět.

Hlava katolické církve vyjádřila "šok a lítost" nad zprávami o požáru chrámu, který je podle papeže "symbolem křesťanství ve Francii a v celém světě", uvedl v oficiálním vyjádření vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti.

Ruský prezident Putin označil požár za tragédii, která způsobila bolest v srdcích všech Rusů. Šéf Bílého domu Trump prohlásil, že katedrála je "jedním z největších světových pokladů". Slova útěchy nabídla v dopise francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi rovněž britská královna Alžběta II., kterou požár "hluboce zarmoutil". Podle libanonského premiéra Saada Harírího je požár "tragédií pro lidstvo".

Mluvčí japonské vlády uvedl, že zkáza katedrály je ztrátou pro celý svět a jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval, aby se země spojily a pomohly pařížské památce opět vstát z popela. "Naši lásku k lidstvu můžeme zralým způsobem dokázat při rekonstrukci," zdůraznil Mun. "Francie nezůstane v této hodině sama," ujistil německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Na požár chrámu reagovala se smutkem i řada představitelů světových církví. Patriarcha koptských křesťanů Tavadros II. uvedl, že poškozená katedrála je "ztrátou pro celé lidstvo". Imám káhirské mešity Al-Azhar, šajch Muhammad Ahmad Tájib, na facebooku napsal: "Naše srdce jsou s našimi bratry ve Francii." Vatikánský ministr kultury, kardinál Gianfranco Ravasi, zase katedrálu přirovnal k živé bytosti a vyjádřil přesvědčení, že po obnově opět znovu bude "tlukoucím srdcem Francie".

Mnoho světových lídrů už nabídlo konkrétní pomoc včetně finančních příspěvků. Český kabinet čeká na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky, ministr kultury Antonín Staněk ale už v pondělí nabídl pomoc českých odborníků při obnově chrámu. Asistenci v podobě expertů nabídl například i Vatikán.

"V sázce je mnohem víc než materiální pomoc. Požár katedrály Notre-Dame nám znovu připomněl, že nás spojuje něco mnohem důležitějšího a hlubšího než smlouvy," řekl dnes v projevu před Evropským parlamentem předseda Evropské rady Donald Tusk.

Šéf europarlamentu Antonio Tajani pak vyzval poslance, aby na rekonstrukci přispěli svým denním platem. Pokud by všech 751 europoslanců na Tajaniho apel zareagovalo poskytnutím denní části svého hrubého platu, který se pohybuje kolem 8760 eur (cca 225.000 korun) měsíčně, shromáždili by přibližně 330.000 eur (kolem 8,4 milionu korun).

"Polsko ví, jaké to je ztratit v ohni kulturní dědictví. Sami jsme vystavěli Varšavu ze sutin. Katedrálu Notre-Dame obnovíme společně jako Evropané," uvedl už v pondělí na twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki.

Ministr: Z Notre-Dame se podařilo zachránit velkou část artefaktů

Velkou část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu Notre-Dame podařilo zachránit, oheň nezničil ani rozetová vitrážová okna a ušetřil i obří varhany. Novou bilanci škod po rozsáhlém pondělním požáru, který se dnes podařilo uhasit, předložil francouzský ministr kultury Franck Riester. Z chrámu se podařilo bezpečně odvézt známé relikvie jako je trnová koruna nebo roucho svatého Ludvíka, oheň podle ministra přečkaly i obrazy, které v pátek převezme muzeum Louvre. Osud některých dalších artefaktů je však stále neznámý.

Podle Riestera se zachráněné artefakty shromažďují na pařížské radnici. Fotografie předmětů vynesených z katedrály na twitteru zveřejnila pařížská starostka Anna Hidalgová. Umělecká díla postupně převezme muzeum Louvre, které zajistí i zrestaurování těch, která byla poškozena.

Ověřený seznam zachráněných uměleckých děl zatím neexistuje, o osudu některých artefaktů se navíc stále vedou debaty. Není například jasné, v jakém stavu je socha Piety z hlavního oltáře nebo socha Madony s dítětem ze 14. století. Neví se ani to, jak z plamenů vyvázly zvony.

Zástupce pařížské starostky Emmanuel Grégoire stanici BFMTV řekl, že oheň nepoškodil varhany, jedny z nejznámějších a největších na světě. Nástroj s 8000 píšťalami byl postaven v první polovině 18. století a plameny ho nakonec nezachvátily. Spolu s trnovou korunou se podařilo zachránit i další uctívané relikvie jako například úlomek a hřeb z Kristova kříže. Fotografie silně poškozeného interiéru ukázaly také to, že požár přečkal i obří pozlacený kříž na hlavním oltáři.

Výrazně poškozená je však sama konstrukce chrámu a téměř úplně je zničena velká část krovu, přičemž některé dubové vazníky pocházely z doby stavby katedrály, tedy ze 13. století. Zřítila se i část klenby v oblasti chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí, uvedl velitel hasičů. Naopak dvě hlavní věže u vchodu do katedrály nakonec oheň neponičil.

Z prvních statických průzkumů vyplynulo, že slabým místem konstrukce je klenba, podle Riestera se bedlivě sleduje i stav štítu severní příčné lodi.

Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, které dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě během hašení. Právě poškození kouřem bude podle ministra kultury hlavním problémem u většiny obrazů.

"Významné malby v pařížské Notre-Dame neutrpěly ohněm, ale kouřem... Budou moci být přemístěny pravděpodobně počínaje pátkem a převezeny do Louvru, kde budou odvlhčeny a zrestaurovány," řekl dnes novinářům Riester.

Média oslavují kaplana, který zachraňoval artefakty z Notre-Dame

Média po celém světě dnes oslavují jako hrdinu kaplana pařížských hasičů, který se v pondělí účastnil zásahu při požáru katedrály Notre-Dame. Jean-Marc Fournier se vydal do hořícího chrámu, aby z pokladnice zachránil relikvie včetně trnové koruny, kterou měl podle věřících na hlavě při ukřižování Ježíš Kristus.

Kaplan Fournier údajně trval na tom, že se spolu s ostatními hasiči vydá do hořící katedrály, aby pomohl vynést cennosti z chrámové pokladnice. Podle médií se podílel mimo jiné na záchraně trnové koruny, kterou zakoupil ve 13. století francouzský král Ludvík IX.

"Otec Fournier je naprostý hrdina," citovala britská stanice Sky News jednoho z hasičů. "Vůbec na sobě nedal znát strach a vydal se přímo do katedrály pro relikvie," dodal.

Jak připomněla agentura AP, nedostal se kaplan Fournier v souvislosti s požárem Chrámu Matky Boží do hledáčku médií poprvé. Už v listopadu 2015 utěšoval zraněné a modlil se nad mrtvými při útoku teroristů na pařížský hudební klub Bataclan.

Padesátník Fournier svou kariéru začínal v Německu, později pobýval ve francouzském departementu Sarthe. V minulosti působil i jako duchovní v Afghánistánu, kde přežil útok povstalců, při němž zahynulo deset vojáků.

Na obnovu Notre-Dame už se sešly stovky milionů eur

Na obnovu požárem poničené pařížské katedrály Notre-Dame se už od velkých dárců z francouzských podnikatelských kruhů sešlo přes 600 milionů eur (přes 15 miliard korun). Nejnověji slíbila dar ve výši 200 milionů eur (přes pět miliard korun) rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové. Už dříve oznámila dar ve stejné výši rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží. Po 100 milionech eur (2,6 miliardy korun) hodlají věnovat miliardář François-Henri Pinault, šéf mezinárodní luxusní skupiny Kering, a energetická společnost Total.

Majitel LVMH Bernard Arnault patří podle časopisu Forbes mezi pětici nejbohatších lidí světa. LVMH působí v mnoha sektorech prodeje luxusního zboží a vlastní na 70 značek, včetně módních Fendi, Givenchy a Louis Vuitton, šampaňské Dom Pérignon, šperky a hodinky Bvlgari a Hublot či řetězec parfumérií Sephora. Do dvacítky nejmovitějších lidí planety patří i Bettencourtová Meyersová, která se rozhodla stejně jako Arnault věnovat částku 200 milionů eur, a to společně s rodinnou nadací Bettencourt Schueller.

Dar ve výši 100 milionů oznámil rovněž šéf společnosti Total Patrick Pouyanné. Kromě něj se rozhodli peníze pro Notre-Dame darovat i Martin a Olivier Bouyguesovi, kteří jménem rodinného stavebního koncernu přispějí deseti miliony eur (asi 260 miliony korun).

Finanční dary na opravu jednoho ze symbolů Paříže, který vážně poničil rozsáhlý požár, se začaly shromažďovat ještě v době, kdy oheň zuřil v plné síle. Newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů, spustila v pondělí internetové stránky s cílem získat peníze na obnovu katedrály. Mezinárodní sbírku už spustila i francouzská nezisková organizace Fondation du patrimoine.

Na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály, uvedl mluvčí provozovatele stránek John Coventry. Další kampaně už běží i na jiném dárcovském serveru Just Giving.

Starostka Paříže Anne Hidalgová plánuje kvůli financování oprav chrámu uspořádat dárcovskou konferenci, peněžní dary do Francie poputují i od mnoha vlád států na celém světě, včetně české.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 28. února 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď