Ministr Toman: Čínský obchodník je velmi dobrý vyjednavač

foto Ministr zemědělství Miroslav Toman.

Česká republika se zúčastnila prvního dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji, který se uskutečnil v první polovině listopadu, v elitní sestavě v čele s prezidentem republiky a čtyřmi ministry a šéfem Hospodářské komory. Položili jsme českým účastníkům tři anketní otázky. Odpovídá ministr zemědělství Miroslav Toman:

Proč bylo důležité být v Šanghaji na této akci?

Cestě na veletrh v Šanghaji jsem byl přítomen jako člen delegace prezidenta republiky. Jsem rád, že se do popředí česko-čínského dialogu dostává také problematika zemědělství a potravinářství a že přes negativní saldo vzájemné obchodní bilance naše vývozy do Číny trvale rostou. Zároveň jsem chtěl podpořit české potravinářské firmy, které na veletrhu vystavovaly, stejně jako ty, které se podílely na prezentaci České republiky na národním stánku.

PDF ke stažení:

Ozvěny z Číny

Česko přivezlo do Šanghaje tzv. rodinné stříbro, tedy tradiční výrobce a exponáty. Nakolik se národní expozici podařilo v tak tvrdé konkurenci zaujmout?

Jsem přesvědčen, že česká národní expozice v Šanghaji patřila k nejatraktivnějším. Potvrdil to zájem a hodnocení čínských médií a velký počet návštěvníků. Klíčem k úspěchu bylo soustředění rozmanitých, navzájem se doplňujících  exponátů od tradičních výrobců světové pověsti na poměrně malém prostoru. Česká republika se představila mimo jiné jako země mnoha tradic, jejíž výrobky – včetně těch zemědělských a potravinářských – patří ke světové špičce.

Jaké podněty pro vaši práci a další aktivity si přivážíte z premiérového CIIE 2018? 

Věřím, že s tradičním nebo jedinečným produktem vysoké kvality se dá uspět na jakémkoliv trhu ve světě. Ani ten čínský není v tomto směru výjimkou. Je zřejmé, že kdo chce v Číně uspět, musí být trpělivý a klást důraz na dobré osobní vztahy a připravit se na to, že čínský obchodník je velmi dobrý vyjednavač. To platí i pro oblast zemědělství. Úkolem našeho resortu je v  aktivitách směrem k Číně pokračovat tak, abychom českým firmám umožnili na tamním trhu uspět. Kromě účasti na veletrzích a budování kontaktů s čínskou státní správou se budeme v budoucnosti muset soustředit na otázky digitalizace a podporu e-commerce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď