Ministr spravedlnosti se v Brně setká s předsedy soudů

foto Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (vpravo) se 8. srpna 2018 v Brně setkal s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem.

Brno - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se dnes v Brně setká s předsedou Nejvyššího soudu (NS) Pavlem Šámalem a následně s předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefem Baxou. Hovořit mají mimo jiné o transparentnosti výběru kandidátů na funkci soudce, řekl ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Ministr se v 10:00 setká s předsedou Nejvyššího soudu, od 13:45 má v plánu setkání s předsedou Nejvyššího správního soudu.

Na pracovních schůzkách se podle mluvčího bude mimo jiné mluvit o přípravě procesních řádů, a to civilních i trestních, či o zvýšení platů asistentů a administrativního personálu soudů.

Jde o první schůzky Kněžínka ve funkci ministra s předsedy NS a NSS. Baxovi letos v září vyprší mandát, jméno jeho nástupce prezident Miloš Zeman ještě neoznámil. V polovině července ale v rozhovoru pro ČTK uvedl, že už člověka do čela NSS má téměř jistě vybraného. Hlava státu musí z řad soudců NSS určit i nového místopředsedu NSS, protože kromě Baxy končí funkční období i jeho zástupci Michalu Mazancovi. Baxa se koncem června spolu s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem s prezidentem sešel, po jednání však novinářům řekli, že personální záležitosti neřešili.

NSS se měla týkat Baxova separátní schůzka s hlavou státu, na které v květnu mluvili o tom, jaké charakteristiky by měl nový předseda tohoto soudu mít. Podle zdroje Hospodářských novin je Zemanovým favoritem Mazanec, který by ale kvůli věku mohl funkci vykonávat už jen tři roky. V kuloárech zaznívalo také jméno ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka. O Baxovi se v minulosti hovořilo jako o jednom z možných nástupců Rychetského v čele Ústavního soudu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď