Ministr obrany: Brity bojující za IS bychom měli najít a zabít

foto Ilustrační foto - Bojovníci Islámského státu na nedatovaném snímku bojového webu ověřeném agenturou AP.

Londýn - Britové, kteří se přidali k teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku, by měli být nalezeni a zabiti. V rozhovoru poskytnutém bulvárnímu listu The Daily Mail to dnes řekl nový britský ministr obrany Gavin Williamson. Bojů na Blízkém východě se na straně islamistů v současnosti účastní stále asi 270 britských občanů.

Britové, kteří se v Sýrii a Iráku připojili k teroristům z IS, nenávidí hodnoty, které Británie zastává, zdůvodnil Williamson svůj názor. "Docela jednoduše: Můj názor je takový, že mrtvý terorista nemůže Británii nijak ublížit," dodal ministr. Zabíjet by podle něj britská armáda své občany v řadách IS mohla třeba pomocí náletů.

"Měli bychom dělat vše, co je v našich silách, abychom zničili, zlikvidovali tuto hrozbu," řekl dále v rozhovoru Williamson. Britům, kteří se přidali k teroristům z IS, by podle něj jejich vlast neměla umožnit návrat domů.

K teroristickým skupinám v Iráku a Sýrii se podle odhadů britských úřadů připojilo asi 800 lidí s britským pasem. Zhruba 130 z nich v bojích padlo, čtyři stovky se vrátily do vlasti. Asi 270 jich tak stále zůstává na Blízkém východě.

Jednačtyřicetiletý Williamson se ministrem obrany členské země NATO stal na počátku listopadu. Ve funkci nahradil Michaela Fallona, který rezignoval po obvinění ze sexuálního obtěžování.

Několik prominentních britských islamistů v bojích na Blízkém východě podle všeho zahynulo. Byl mezi nimi například Mohammed Emwazi, kterého média přezdívala džihádista John a který se objevoval na videích IS s "popravami" rukojmí, či Sally Jonesová známá jako Bílá vdova. Oba údajně zahynuli při amerických náletech. Emwazi zemřel zřejmě v listopadu před dvěma lety, Jonesová letos v červnu. Po smrti Jonesové tehdejší ministr obrany Fallon řekl, že Britové, kteří se rozhodli bojovat za IS, jsou "legitimními cíli".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď