Ministr kvůli koronaviru chystá další opatření pro nemocnice

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vystoupil 17. září 2020 v Praze na tiskové konfefenci k průběžnému hodnocení vývoje epidemie covidu-19 a protiepidemickým opatřením

Praha - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) chystá kvůli nárůstu počtu případů koronaviru další opatření k ochraně nemocnic, zařízení sociálních služeb a ohrožených skupin zejména v Praze. Řekl to dnes poslancům bez dalších podrobností. Vojtěch tak reagoval na výzvy opozice, která kvůli čtvrtečnímu rekordnímu nárůstu nakažených opětovně požadovala mimo jiné aktivaci Ústředního krizového štábu, což chce i vládní ČSSD a kraje.

Ministr potvrdil informaci, že vláda bude o obnovení činnosti štábu jednat počátkem příštího týdne. "O tomto bude jednat vláda v pondělí," řekl. Vyhnul se odpovědi na otázku, zda bude aktivaci štábu podporovat, což předseda poslanců TOP Miroslav Kalousek označil za zbabělost. Premiér Andrej Babiš (ANO) mezitím Deníku N řekl, že vláda činnost štábu obnoví. Zdůvodnil to špatnou komunikací mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji.

Poslanec KSČM Leo Luzar uvedl, že vláda by o aktivaci štábu měla rozhodnout ještě dnes. "Žádám vládu, aby ještě dneska rozhodla o tom, jestli situace v České republice je natolik závažná, že vyžaduje Ústřední krizový štáb," uvedl Luzar. V opačném případě budou lidé podle poslance "tři dny žít v nejistotě, co se vlastně děje".

Ministr přiznal, že nárůsty nakažených jsou vyšší, než se předvídalo před několika dny. Čtvrteční rekordní nárůst 3130 odhalených nakažených dal do souvislosti s rekordním počtem otestovaných, jichž bylo ve čtvrtek přes 20.000. Podle Vojtěcha je třeba primárně a urgentně řešit situaci v Praze.

Za podstatné ze svého pohledu označil ministr přípravu nemocnic a jejich kapacity, "abychom byli připraveni na vlnu vyššího počtu hospitalizovaných". Ministr v této souvislosti uvedl, že jsou připraveny různé scénáře včetně omezování jiné péče.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď