Ministr kultury: Otáčivé hlediště by se mělo přesunout ze zahrady

foto Ministerstvo kultury doporučilo 11. dubna vypsání architektonické soutěže na nové otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Točna musí být demontovatelná. Na archivním snímku je stávající otáčivé hlediště.

Český Krumlov - Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (za ANO) je pro to, aby se otáčivé hlediště v Českém Krumlově přesunulo ze zámecké zahrady do areálu bývalého zahradnictví. Stát by se na nákladech na novou točnu měl podílet zhruba třetinou. Šmíd to řekl ČTK při prohlídce otáčivého hlediště, které podle památkářů narušuje charakter zahrady zámku. Náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř (KDU-ČSL) odhadl náklady na novou točnu na stamiliony korun. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) je toho názoru, že by točna měla zůstat na svém místě v zámecké zahradě.

Ilustrační mapka Českého Krumlova se základními údaji.
"Podle mě by se mělo spíš investovat do stávajícího zázemí otáčivého hlediště," řekl dnes Babiš novinářům. Proti přesunu je i jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). "Můj názor je konstantní, otáčivé hlediště by mělo zůstat v zámecké zahradě," řekla Stráská na dnešní tiskové konferenci v Českých Budějovicích.

Babiš navrhuje opravit nynější hlediště a ne investovat "200 milionů" do nové točny. "Lidé si na to zvykli, je potřeba investovat do zázemí pro umělce, kteří tam vystupují. Lidé to berou, že tam patří, a lidé nemají rádi změny," řekl Babiš.

Podle památkářů hlediště postavené v éře socialistického Československa narušuje charakter zámecké zahrady. Na tento fakt poukazuje i mezinárodní organizace UNESCO, na jejímž seznamu Český Krumlov figuruje od roku 1992.

"Na prvním místě je UNESCO, když respektujeme UNESCO, v tom případě to musí jít pryč. Jako divák bych to měl radši tady, ale jako člověk, který o tom má rozhodovat, musím respektovat námitky, které začínají UNESCEM. Z hlediska provozu diváckého i divadla je nemožno vybudovat dostatečně kvalitní podmínky, což při přesunu možné je. Já osobně se nyní přikláním k tomu to přestěhovat," řekl Šmíd.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově - grafický profil se základními údaji.
Novou točnu, jejíž podoba by měla vzejít z architektonické soutěže, chce Jihočeské divadlo přesunout do divadelního traktu v bývalém zahradnictví. ČTK to dnes řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Zámecká zahrada by se o tento divadelní trakt rozšířila, nyní jde o neudržované místo za zdí zámecké zahrady. Nynější točna patří městu České Budějovice.

Ministr Šmíd uvedl, že všechny podobné investice dělí stát na třetiny, kdy třetinu zaplatí stát, třetinu kraj a třetinu město. "V tomhle módu by se o tom dalo uvažovat," řekl k nákladům na novou točnu. Jak dodal Průdek, nová točna by mohla vzniknout podle návrhu scénografa Joana Brehmse z roku 1972. Měla by dvě hlediště, mezi nimiž by byl komorní hrací prostor.

Přesun do areálu bývalého zahradnictví, v němž většina pozemků patří městu Český Krumlov, podporují i památkáři. "Tento projekt byl už ověřován v roce 2005 a dokonce při monitorovací misi UNESCO v roce 2007 byl schválen jako přijatelná a pozitivní alternativa, skoro jediná, protože i to se odehrává v rámci ochranného pásma kolem památky UNESCO. To je podle mého soudu jediná, kompromisní, dobrá varianta pro budoucnost otáčivého hlediště," řekl dnes ČTK kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.

S přesunem točny z místa před letohrádkem Bellarie nesouhlasí Jihočeský kraj. Vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče Patrik Červák řekl, že by tak pominul fenomén otáčivého hlediště v zahradě.

Jednou z dříve zmiňovaných variant bylo to, že točna by zůstala před Bellarií a zajížděla pod zem. Ministr Šmíd si ale takové řešení neumí představit, i kvůli velkým nákladům.

Jihočeské divadlo, které ve středu na točně zahájí sezonu premiérou hororu Dracula, má s památkáři smlouvu na pronájem zahrady do konce roku 2020. Původní otáčivé hlediště se poprvé roztočilo před 60 lety, 9. června 1958. Tržby z otáčivého hlediště byly loni 32,9 milionu Kč, meziročně o 4,5 procenta vyšší, přijelo 56.528 diváků. Peníze z točny tvoří až 75 procent tržeb z prodeje všech vstupenek Jihočeského divadla za celý rok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď