Ministr kultury Ilja Šmíd ocenil rytíře a dámy české kultury

foto Básník, prozaik a žurnalista Jáchym Topol (vpravo) převzal 25. února v Praze cenu Rytíř české kultury, kterou mu udělil ve spolupráci s projektem Mene Tekel ministr kultury Ilja Šmíd (vlevo).

Praha - Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd dnes v pražském Divadle na Vinohradech ocenil rytíře a dámy české kultury. Dámami se staly dramatička Helena Albertová a historička a spisovatelka Zora Dvořáková. Rytíři pak jsou český básník, prozaik a hudebník Jáchym Topol a pomocný biskup pražský Václav Malý. Oceněno bylo také několik osobností in memoriam. Na titul Mecenáš české kultury se letos nesešly nominace. Vyznamenání předal ministr v rámci 12. ročníku mezinárodního festivalu Mene Tekel.

Vyznamenání dostávají tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí, či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni a zbavováni občanských práv a svobod v totalitních režimech. "Když se dotkneme žhavých kamen, spálíme se a pamatujeme si to. Ale lidstvo je nepoučitelné," varoval podobně jako další laureáti před zapomínáním Šmíd.

Dramatička Helena Albertová převzala 25. února v Praze cenu Dáma české kultury které udělil ve spolupráci s projektem Mene Tekel ministr kultury Ilja Šmíd (vlevo). Své ocenění osobně převzaly historička a spisovatelka Dvořáková a dramatička, scénografka a bývalá ředitelka Divadelního ústavu Albertová. Dvořáková, mimo jiné autorka knihy To byla Milada Horáková, patří k uznávaným spisovatelům literatury faktu a za své celoživotní dílo získala Cenu Miroslava Ivanova.

Historička a spisovatelka Zora Dvořáková převzala 25. února v Praze cenu Dáma české kultury, kterou jí udělil ve spolupráci s projektem Mene Tekel ministr kultury Ilja Šmíd (vlevo). Za herečku Annu Letenskou, která byla v roce 1942 zastřelena v koncentračním táboře v Mauthausenu dva měsíce před premiérou svého posledního filmu Přijdu hned, převzal ocenění ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. "Za některé postoje se platí, a třeba i cenou nejvyšší," prohlásil Töpfer.

Za herečku Jiřinu Štěpničkovou, která po nevydařeném pokusu o emigraci téměř deset let strávila v pardubické věznici, převzal vyznamenání její syn, herec Jiří Štěpnička.

Pomocný biskup pražský, publicista a aktivista Václav Malý (vpravo) převzal 25. února v Praze cenu Rytíř české kultury, které mu udělil ve spolupráci s projektem Mene Tekel ministr kultury Ilja Šmíd (vlevo). Mezi rytíře české kultury se dnes zařadili český básník, prozaik, hudebník a žurnalista Jáchym Topol a pomocný biskup pražský, publicista a aktivista Václav Malý. "Společnost, která zapomíná, nemá budoucnost," varoval v projevu Malý. Topol, jenž se stal v říjnu roku 2017 za román Citlivý člověk laureátem Státní ceny za literaturu, zase zaplněnému hledišti připomněl slova Bohumila Hrabala o tom, že se člověk "nemá nechat odvšivit od svobody".

Ministerstvo kultury dále udělilo cenu in memoriam akademickému malíři Otakaru Čílovi, který byl odsouzen v jednom z navazujících procesů na kauzu Milady Horákové a strávil téměř deset let ve vězení. Po roce 1948 byl vyloučen ze Svazu československých výtvarných umělců a bylo mu zakázáno vystavovat svá díla.

Ocenění in memoriam pro básníka, překladatele a grafika Bohuslava Reyneka převzala jeho vnučka Veronika Reyneková. Její dědeček na konci roku 1969 ještě stihl vydat jeden svazek své poezie, svoji poslední básnickou sbírku Odlet vlaštovek už ale vydat nemohl. Její sazba byla v rámci postupující normalizace rozmetána.

Letos se udělovaly tyto tituly počtvrté. Loni bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ocenil cembalistku Zuzanu Růžičkovou a zakladatelku českého hospicového hnutí Marii Svatošovou. Rytíři se pak stali sochař Otmar Oliva, houslista Eduard Vokurka a evangelický duchovní Svatopluk Karásek. Titul Mecenáš české kultury dostali lékařka Karola Hejlová a zakladatel centra DOX Leoš Válka. Oceněno bylo také několik osobností in memoriam.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď