Ministr kultury: Byl jsem řádně odvolán, ale nejsem v demisi

foto Ilustrační foto - Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) hovoří s novináři 9. května 2019 v Praze po setkání se zástupci kulturních institucí a umělci, jejichž petice vyjadřuje nesouhlas s odvoláním generálního ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa z funkcí.

Praha - Prezident Miloš Zeman měl podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) právo jeho rezignaci odmítnout. Staněk to uvedl za nesouhlasu opozice v rámci své půlhodinové obhajoby ve Sněmovně. Odmítl, že by byl ministrem kultury v demisi, byť byl podle svých slov řádně odvolán. Připustil, že udělal spousty chyb, ale také mnoho prospěšného.

"Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami," uvedl mimo jiné ministr.

Ke své současné pozici Staněk řekl, že se rozhodl rezignovat kvůli tomu, že neměl podporu ČSSD. "Jistě připustíte, že prezident republiky může rozhodnout, jak rozhodne. Pan prezident nepřijal moji demisi, na to má právo. Nicméně teď jsem odvolán řádným způsobem a je věcí orgánů, které to musí rozhodnout, aby rozhodly. Nicméně bych vás chtěl upozornit, že zcela rozhodně nejsem ministr kultury v demisi, byť se o to mnohá média snaží to takto interpretovat," dodal Staněk.

Staňkovo působení na ministerstvu kritizoval poslanec ODS Martin Baxa (ODS), označil ho za nominanta "čtvrté vládní strany, strany Hradu". Staněk charakterizoval Baxův projev jako "smršť hrůz a katastrof". Ohradil se proti výrokům o "velikonočních popravách", jak poslanec ODS mluvil o odvolání ředitelů Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Ministr odvolání obou oznámil těsně před velikonočními svátky, stalo se to terčem kritiky politiků i umělecké obce, která vyústila v požadavek Staňkova odchodu z funkce.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura posléze řekl Staňkovi, že to bylo nejlepší vystoupení ministra na rozdíl od mdlých trapných a drzých projevů členů vlády za ANO. Poukázal ale na to, že se ministr během projevu neměl obracet na poslance ODS, ale na poslance své strany, která ho chce z vlády odvolat, a na premiéra, který návrh na jeho odvolání podal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď