Ministr: Irsko podpoří dohodu o globální dani, pokud zohlední jeho připomínky

foto Ilustrační foto - Šéf euroskupiny Paschal Donohoe na obrazovce, 30. listopadu 2020.

Dublin - Irsko podpoří dohodu o globální dani, pokud se zohlední jeho připomínky. Ministr financí Paschal Donohoe to řekl irské stanici RTE. Země dosud těžila ze své nízké podnikové daně, která nalákala mnoho nadnárodních společností, aby si vytvořily své evropské centrály právě v Irsku. Odmítala se proto připojit k dohodě o globální korporátní dani, jak ji navrhuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a kterou už podepsalo přes 130 zemí.

V Irsku platí právnické osoby daň z příjmu 12,5 procenta a Dublinu se nelíbí, že plán OECD navrhuje nejméně 15procentní daň. Podle Dublinu by výraz "nejméně“ mohl podkopat jistotu, ze které firmy desítky let těží, aby přijímaly dlouhodobá investiční rozhodnutí. Společnosti jako Google, Facebook, Apple a další nadnárodní koncerny teď v Irsku zaměstnávají více než jednoho z deseti irských pracujících.

"Pokud se podaří dosáhnout jistoty a stability, tak věřím, že se Irsko k dohodě připojí. Pokud ne, zůstaneme tam, kde jsme,“ řekl Donohoe. Irská vláda podle něj zveřejní své stanovisko na schůzce OECD 8. října nebo ještě předtím. Souhlas Irska by byl pro projekt globální minimální daně velkou vzpruhou, uvedla agentura Reuters.vjn spr

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 28. listopadu 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď