Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo

foto Britský ministr financí Rishi Sunak.

Londýn - Britská ekonomika se vrátí na úroveň před pandemií v polovině příštího roku. To je o šest měsíců dříve, než se původně očekávalo, uvedl dnes ministr financí Rishi Sunak, když představoval návrh státního rozpočtu. Hospodářský výkon ale bude za pět let zhruba o tři procenta slabší, než by byl beze škod, jaké mu zasadil koronavirus, dodal ministr. Oznámil, že tento a příští rok vyčlení na podporu ekonomiky dalších 65 miliard liber (téměř dva biliony Kč).

Sunak rovněž uvedl, že podle odhadu Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) ekonomika letos vykáže čtyřprocentní růst. Ještě v listopadu úřad předpovídal růst o 5,5 procenta.

Ministr financí slíbil, že udělá "cokoliv bude potřeba", aby provedl zemi - jak doufá - posledními měsíci protikoronavirových omezení. Jedním z takových opatření bude i prodloužení masivního plánu záchrany pracovních míst až do září. Vláda tak bude nadále vyplácet 80 procent mzdy těm zaměstnancům, kteří nemohou během pandemie pracovat, dál poběží granty pro osoby samostatně výdělečně činné, stále zůstanou navýšené sociální dávky a budou platit i úlevy pro podniky.  

Sunak dnes také oznámil nový, státem podporovaný systém půjček pro podniky zasažené pandemií covidu-19. Ten nahradí stávající programy, v jejichž rámci si dotčené firmy vypůjčily zhruba 73 miliard liber (2,2 bilionu Kč). Nový systém nabídne půjčky od 25.000 do deseti milionů liber s 80procentní státní zárukou. Podrobnosti o úrokových sazbách ani kritériích způsobilosti ministr nesdělil, ale podle dřívějších zpráv médií budou nová pravidla pravděpodobně přísnější.

Britská vláda si v příštím finančním roce vypůjčí výrazně více peněz, než odhadovala před několika měsíci. Sunak řekl, že rozpočtový deficit na příští fiskální rok, jenž začíná v dubnu, by měl činit 234 miliard liber. To je 10,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země. Ministr se odvolal na nové prognózy OBR. Úřad dříve odhadoval deficit na příští finanční rok ve výši 164,2 miliardy liber, což by bylo 7,4 procenta HDP.

Británie si v letošním finančním roce vypůjčí 355 miliard liber, což podle Sunaka odpovídá 17 procentům HDP. Veřejné zadlužení je tak nejvyšší od druhé světové války.

Ministr financí řekl, že je příliš brzy na to snížit vládní výdaje. Varoval ale, že požádá o pomoc při jejich financování ty firmy, které byly i v pandemii ziskové. Oznámil také záměr zvýšit sazbu daně z příjmu právnických osob v roce 2023 na 25 procent z nynějších 19 procent.

Ministr uvedl, že svět po pandemii bude velmi konkurenční, a oznámil proto nový vízový program pro zahraniční talenty z oblasti vědy a technologií. Má jim umožnit snadný vstup do země bez zbytečných formalit. Ostatní lidé, kteří chtějí přijet do Británie pracovat, musejí po brexitu nákladně sponzorovat firmy.

Britská ekonomika loni klesla o více než deset procent a o práci přišlo přes 700.000 osob. Země prochází už třetí celostátní uzávěrou. Ekonom Ken Rogoff, který dříve pracoval pro Mezinárodní měnový fond (MMF), přirovnal pandemii k válce. "Jsme uprostřed války a neměl byste se příliš starat o rozpočtový deficit a o dluh," vzkázal Sunakovi prostřednictvím BBC. "S tím si můžete dělat starosti, až budeme na konci," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď