Ministr Blinken kvůli incidentu s balónem posune návštěvu Pekingu

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken na snímku z 9. července 2022.

Washington/Peking/Ottawa - Americký ministr zahraničí Antony Blinken posune plánovanou návštěvu Pekingu. Důvodem je incident s čínským balónem, který se už několik dní pohybuje v americkém vzdušném prostoru. Americké úřady uvedly, že "jistě" jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení. Čínské ministerstvo reagovalo prohlášením, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. Blinken označil vyslání balónu za nezodpovědný čin, který poškodí plánovaná jednání.

Blinken měl do Číny na dvoudenní návštěvu podle agentury AP odcestovat už dnes večer. Zástupce ministerstva zahraničí řekl médiím, že ministr cestu posune, jelikož "nechce, aby incident s balónem jeho návštěvě dominoval" a nechce také na situaci reagovat příliš přehnaně tím, že by cestu zrušil úplně.

"Ve světle nepřijatelné akce Číny odkládám plánovanou cestu do Číny tento víkend," uvedl později podle agentury AP Blinken. Dodal, že v telefonickém rozhovoru s čínským protějškem Wangem I uvedl, že vyslání balónu přes USA bylo "nezodpovědným činem a že rozhodnutí (Číny) podniknout tento krok v předvečer mé návštěvy je škodlivé pro věcné diskuse, které jsme se chystali vést."

Čínský balón nad územím amerického státu Montana, 1. února 2023. Objekt americká armáda zaznamenala nad státem Montana, kde u města Great Falls leží Malmstromova letecká základna, jedna ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Pentagon podle agentury Reuters zvažoval sestřelení balónu. Jelikož však jde o objekt velký "zhruba jako tři autobusy" existovalo riziko, že by jeho úlomky způsobily škody na zemi nebo někoho zranily. K místu, kde byl balón spatřen, nicméně podle ABC News odstartovaly stíhačky F-22, které však nakonec nedostaly pokyn objekt sestřelit.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení uvedlo, že incidentu lituje. Balón je podle něj výzkumným přístrojem, který zkoumá především počasí, a jelikož má jen omezené manévrovací schopnosti, vítr jej zanesl do vzdušného prostoru USA.

Americká Montana sousedí s Kanadou, jejíž ministerstvo obrany také oznámilo, že monitoruje "potenciální druhý incident" a podniká opatření pro zajištění bezpečnosti svého vzdušného prostoru. Mluvčí kanadského ministerstva zahraničí dnes uvedl, že Ottawa si kvůli incidentu předvolala čínského velvyslance.

Washington podle mluvčího Pentagonu Patricka Rydera v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaregistroval. Tentokrát se ale balón nad Spojenými státy pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech. Podle dnešního posledního Ryderova vyjádření je nyní ve výšce přes 18 kilometrů a nad územím USA "ještě pár dní zůstane"; nyní se nachází nad středem Spojených států a pohybuje se východním směrem.

I po čínském vyjádření o "meteorologickém balónu" Pentagon zopakoval, že jde o objekt vybavený špionážní technikou, který se však pohybuje vysoko nad komerční leteckou dopravou a nepředstavuje žádnou hrozbu pro lidi na zemi.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton řekl Reuters, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

Taylor Fravel, odborník na čínskou armádu z Massachusettského technického institutu (MIT), uvedl, že USA nyní používají ke sledování čínské armády vojenské satelity. Fravel si však není vědom, že by některý z nich v posledních letech narušil čínský vzdušný prostor.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď