Ministr Blažek odmítl, že obstruuje jmenování soudních funkcionářů

foto Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vpravo) a prezident Soudcovské unie Libor Vávra vystoupili na tiskovém briefingu po společném setkání, 29. srpna 2022, Praha.

Praha - Pavel Blažek (ODS) uvedl po dnešní schůzce s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou, že jako ministr spravedlnosti v žádném případě neobstruuje jmenování soudních funkcionářů. Zároveň uvedl další argumenty, proč nejmenuje soudce Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně. O novém kandidátovi bude jednat s předsedou tohoto soudu Milanem Čečotkou.

Schůzka Blažka s Vávrou byla reakcí na ostrou kritiku, kterou se Soudcovská unie ohradila proti Blažkovým důvodům pro Novotného nejmenování. Stavovská organizace minulý týden zdůraznila, že ministr není oprávněný ani odborně způsobilý hodnotit rozhodování konkrétního soudce.

„Podle mého je zcela vyloučeno, aby nejmenování jediného funkcionáře jakkoliv ohrozilo nezávislost justice,“ prohlásil dnes Blažek s tím, že neustavení Novotného do funkce místopředsedy brněnského soudu pro trestní úsek rozhodně nebude mít vliv na žádné kauzy.

"Za osm měsíců, co jsem ve funkci, jsem se soudci jednal vždy korektně a mnoha jejich žádostem jsem vyhověl," podotkl Blažek, který je právnickou profesí advokát. Zrekapituloval, že za jeho současného působení bylo jmenováno 46 nových soudců a 36 státních zástupců. Soudních funkcionářů jmenoval 30, funkcionářů v soustavě státního zastupitelství 15.

Blažkovo ministerstvo o Novotném dříve uvedlo, že se v rámci svého nezákonného rozhodování v trestních kauzách podílel na vzniku škody státu minimálně ve výši zhruba 3,9 milionu korun. Ministr dnes doplnil, že Novotný dostal v roce 2020 výtku od předchozího předsedy soudu za to, že za 19 měsíců nevyhotovil písemné odůvodnění rozsudku. Ve výtce stálo, že Novotný „si musel být nepochyběn vědom, že porušuje trestní řád" a že „není schopen či nechce rozpoznat závažnost a prioritu soudcovských povinností".

"Již to ho samo o sobě diskvalifikuje jako kandidáta na místopředsedu krajského soudu. (...) Podle mě tak není soudce Novotný vhodným kandidátem a odmítám za něj nést spoluodpovědnost," sdělil Blažek. Dodal, že kárnou žalobu na Novotného podat nemůže, protože všechny lhůty už uplynuly za bývalých ministrů.

Unie minulý týden označila původní odůvodnění ministerstva za "nepřijatelné a do budoucna velmi nebezpečné". Upozornila také, že ministr měl k dispozici hodnocení olomouckého vrchního soudu, podle nějž byla Novotného práce v posledních letech vysoce nadprůměrná.

"Jako Soudcovská unie jsme nikdy neměli ambici zasahovat do konkrétního personálního řízení. Je pravomocí a odpovědností ministra, aby takovému návrhu vyhověl, nebo ne," řekl dnes k věci Vávra, který na tiskovou konferenci přišel společně s Blažkem. Unie se podle Vávry ozvala proto, že spojovat konkrétní rozhodnutí nějakého soudce či jeho senátu s tím, zda bude jmenován soudním funkcionářem, považuje za nešťastné.

S ministrem se dnes Vávra domluvil na lepší komunikaci do budoucna. Blažek unii slíbil, že kdyby v budoucnu ohledně jmenování soudního funkcionáře nastala obdobná situace, projedná ji s ní předem. "Uznávám, že formulace, která byla řečena podle zákona 106 (o svobodném přístupu k informacím), nebyla nejšťastnější. Soudcovskou unii chápu, že se ozvala," uznal Blažek a řekl, že se z věci poučil.

Ministr Soudcovské unii minulý týden prostřednictvím médií vyčetl, že s výtkami se obrátila dříve na novináře než na něj. Na twitteru také napsal, že v jeho "zcela ústavním postupu" ho podpořili kolegové z vlády, kteří podle něj v diskusi zároveň ostře zkritizovali související prohlášení Unie státních zástupců. Ta uvedla, že Blažkova argumentace ohledně Novotného může posilovat alibistické tendence v justici a ovlivňovat nezávislost soudců i státních zástupců. "Státní zástupci jsou součástí moci výkonné, vůbec nemají postavení jako soudci. Někteří vládní kolegové - nikoliv já - se pozastavovali nad tím, jak se někdo, kdo je ústavně součástí jedné moci, může zastávat moci druhé," řekl k tomu dnes Blažek s dovětkem, že Unie státních zástupců "nezastupuje zdaleka ani polovinu státních zástupců".

Ministr Blažek bude řešit zastropování cen energií s právníky i podnikateli

Cestu k zastropování rostoucích cen energií bude ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) hledat s právníky a podnikateli v tomto týdnu. Nějaké řešení se najít musí, jinak to nedopadne dobře, řekl dnes novinářům. Navázal tak na svůj páteční projev ve Sněmovně, kde uvedl, že pokud se nynější energetická krize nevyřeší, mohl by být ohrožen politický systém země.

"Žádná demokracie nikdy v dějinách nepřežila, pokud nefungovala ekonomika ve státě. Proto volám po tom, aby se urychleně jednalo z pudu sebezáchovy o cenách energií jak v rámci Evropské unie, tak u nás," shrnul dnes Blažek svůj páteční projev.

"Jsem přesvědčený, že různé právní překážky nám v této situaci nemohou bránit v tom, abychom se otevřeně nebavili o tom, čemu se lidově říká zastropování energií," pokračoval. "V zásadě je potřeba najít takové řešení, aby těm, kdo elektřinu vyrábějí nebo distribuují, nevznikaly takové škody, aby měli možnost to v budoucnosti uplatňovat po státu jako náhradu škody - nebo když ne po státu, tak po Evropské unii. Ta otázka není jednoduchá," uvedl.

Doplnil, že s výjimkou čtvrtečního hlasování o důvěře vládě se chce tento týden věnovat výhradně této problematice. "Mám se potkat se spoustou lidí z různých profesí nejenom právnických, ale i podnikatelských, a bavit se o tom, jak to řešit. Nikdo není geniální, Blažek už vůbec ne. Ale cítím, že se nějaké řešení najít musí a není možné slýchávat, že to nejde," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď