Bek hovořil v Bratislavě o předsednictví, za společné téma má oblast médií

foto Ilustrační foto - Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (na snímku z 18. prosince 2021).

Bratislava - Svoboda a zodpovědnost médií by se mohly stát společným tématem při nadcházejícím českém předsednictví v Radě Evropské unie a slovenském předsednictví ve Visegrádské skupině (V4), jejímiž členy jsou kromě Česka a Slovenska také Maďarsko a Polsko. Vyplývá to z vyjádření českého ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka, který dnes navštívil Slovensko.

"Jedním z témat, které nás zajímá společně, je svoboda a zodpovědnost médií. Já čekám, že některá z priorit českého předsednictví bude mířit tímto směrem, a zdá se, že i na slovenské straně to nachází pochopení. Slovensko má poměrně drastickou zkušenosti v oblasti médií a Česká republika má za sebou docela složitou debatu o kontrole veřejnoprávních médií nebo o vlivu některých soukromých firem na mediální trh," řekl novinářům Bek, který měl při návštěvě Bratislavy v programu například schůzky se slovenským ministrem zahraničí Ivanem Korčokem a jeho náměstkem Martinem Klusem.

Na Slovensku byl před čtyřmi lety zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak spolu se svou snoubenkou. Motivem činu podle policie byla Kuciakova práce. Tři obžalovaní z vraždy reportéra si již odpykávají dlouholetý trest vězení. V případě dvou dalších obžalovaných soudy dosud nevynesly pravomocný verdikt. Kuciakova vražda vyvolala v zemi rozsáhlé demonstrace, které vyústily ve výměnu tehdejšího premiéra Roberta Fica.

"Těší mě, že s ministrem Bekem jsme našli shodu v mnoha sektorových prioritách českého předsednictví Rady EU, jako je kybernetická bezpečnost, boj proti odlesňování nebo ochrana novinářů," uvedl Klus v tiskovém prohlášení slovenského ministerstva zahraničí.

Podle Beka hlavním tématem jeho jednání na Slovensku byla právě spolupráce mezi oběma zeměmi v době, kdy bude ve druhém pololetí Praha předsedat Radě EU a Slovensko zase V4.

"Dnes třeba polští nebo maďarští kolegové vznáší na jednání V4 témata právního státu a svůj pohled na věc nebo svůj pohled na konflikt s Evropskou unií, tak si myslím, že stejně je namístě, aby Česká a Slovenská republika vnášely do společné diskuse témata, ve kterých třeba nutně nebudeme mít společnou pozici," řekl Bek.

Podle Beka mají česká a slovenská vláda v řadě otázek společný názor a nerozděluje je například téma právního státu, které jsou důležité pro Maďarsko a Polsko. "Určitě platí to, že mezi českou a slovenskou vládou existuje méně rozdílů než mezi ostatními členy V4," dodal.

"S Českem máme v mnohém velmi blízké názory, zvláště například v otázce významu dodržování pravidel právního státu," uvedl v prohlášení šéf slovenské diplomacie Korčok.

Český ministr také uvedl, že vztahy v rámci Východního partnerství budou jednou z priorit českého předsednictví v EU. "I tady máme se Slovenskem podobný názor a máme poměrně distancovaný názor od postoje, který v poslední době v této věci zastává Maďarsko," řekl Bek.

Do projektu Východního partnerství EU řadí unie vedle Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu také Bělorusko, jehož vláda loni členství kvůli unijním sankcím pozastavila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď