Ministerstvu zdravotnictví chybí úředníci, další odchod zvažují

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (na snímku) a zastupující ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová vystoupili 2. ledna v Praze na briefingu ministerstva zdravotnictví a SÚKL ke spuštění eReceptu.

Praha - Ministerstvu zdravotnictví chybí zaměstnanci i na klíčových odborech, podle ministra v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) nejvíc ze všech resortů, řekl dnes ČTK. Další podle dotazníků, který vedení zadalo mezi úředníky, odchod zvažují. Vinu podle Vojtěcha nese i státní tajemník ministerstva, který má obsazování postů podle služebního zákona na starosti. Podal proto podnět, aby s ním bylo zahájeno kárné řízení. Kritiku svých poradců ministr odmítá.

"Jsou odbory, které jsou klíčové a v zásadě nemají zaměstnance. Mají pouze ředitele, vedoucí oddělení, ale nemají řadové zaměstnance, kteří by tu práci prováděli," řekl ministr. Například odbor přímo řízených organizací, který spravuje 70 organizací včetně fakultních nemocnic, má podle něj čtyři zaměstnance.

Ministerstvu chybí podle mluvčí Gabriely Štěpányové třetina z 550 zaměstnanců. "Jsem bohužel přesvědčený, že je to zásluhou i současného státního tajemníka," dodal ministr. Podotkl, že si na něj od zaměstnanců vyslechl řadu stížností. Státní tajemník Ivo Beneda je v současné době ve zdravotní neschopnosti.

"Nedokážu si představit fungování státního tajemníka ve stejném módu, protože bohužel lidé v posledních letech spíše odcházejí než přicházejí," dodal Vojtěch. Odvolat státního tajemníka může jen jeho nadřízený, náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

V anonymním dotazníku, který odevzdalo asi 80 procent zaměstnanců, pětina z nich uvedla, že je připravena z ministerstva odejít. "Pro mě jako ministra, který má vést resort, je to, že si zaměstnanci permanentně stěžují a jsou nespokojení, špatné," dodal.

Ministr také odmítl kritiku výběru svých poradců, kteří jsou údajně napojeni na farmaceutické firmy. Poradce pro lékovou politiku Filip Vrubel pracoval na ministerstvu už v roce 2007 jako projektový manažer, poté jako ředitel odboru farmacie a náměstek ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Poté ve firmě Delloitte vedl tým farmakoekonomů a právníků pro oblast léčiv a zdravotnických prostředků. Podle Vojtěcha už v Delloitte nepracuje.

Také poradce pro zdravotnické prostředky Jakub Král už na ministerstvu působil. Pracoval jako právník na odboru farmacie, pak jako vedoucí oddělení zdravotnických prostředků na přípravě nové koncepce jejich regulace. Problematice se věnoval také na SÚKL. Od roku 2014 pracuje v soukromé sféře, jeho společnost Porta Medica se zabývá poradenstvím v oblasti zdravotnických služeb a prostředků.

"Musím mít kolem sebe kvalitní poradce a nejsem schopen je z prostředků ministerstva zaplatit. Musel bych jim dát 100.000 korun měsíčně, abych je přiměl opustit svou činnost," vysvětlil ministr. Napojení na farmaceutické firmy považuje za pomluvu a anonymní udání, nejspíš ze strany některého z odvolaných ředitelů nemocnic. O ministrových poradcích mluvil v pátek i odvolaný ředitel ostravské fakultní nemocnice a bývalí ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Mezi osmi ministrovými poradci uvedenými v seznamu na webu resortu je také například předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina, který Vojtěchovi radí v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Poradcem ministra pro legislativu je výkonný ředitel Asociace lékárenských sítí Josef Vaníček, poradcem pro ekonomiku a přímo řízené organizace je Jan Drahota, který pracoval na ministerstvu financí a zabývá se poradenstvím v oblasti podnikových financí a kapitálových trhů.

Poradce pro zdravotní péči Josef Vymazal na ministerstvu už pracoval do března 2016 jako náměstek pro zdravotní péči. Tehdy rezignoval ze zdravotních důvodů, spekulovalo se, že jeho konec souvisí s tendrem na leteckou záchrannou službu.

Ve zdravotním pojištění ministrovi radí David Šmehlík, který působil ve farmaceutické firmě Merck Sharp & Dohme a vede Asociaci pojištěnců zdravotních pojišťoven ČR. Tomáš Pala je poradcem ministra pro zahraniční spolupráci. Ve společnosti Govin Group se věnuje podpoře obchodu s asijských regionem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď