Ministerstvo: Výrobce Respilon dodá 100.000 respirátorů týdně

foto Ilustrační foto - Modelka předvádí použití takzvané ústenky při tiskové konferenci 29. ledna 2020 v Brně, kde zástupci Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a společnosti Respilon Group v souvislosti se situací kolem šíření koronaviru v Číně i v jiných zemích představili ochranné pomůcky s nanovlákny.

Praha - Firma Respilon bude od poloviny dubna dodávat ministerstvu zdravotnictví 100.000 respirátorů týdně. O navázání dlouhodobé spolupráce s brněnským výrobcem ochranných pomůcek dnes resort informoval v tiskové zprávě. Respirátory budou mít filtr hubící viry, používat se budou moci opakovaně až po několik dní. Firma také darovala nemocnicím 30.000 roušek s nanovlákenným filtrem. V celé České republice je několik týdnů nedostatek ochranných zdravotních pomůcek.

Respirátory RespiPro VK - Virus Killer mají filtr, který viry mechanicky zachytí, ale také aktivně zahubí. Pomůcky mají nejvyšší třídu ochrany. "Tyto velice účinně respirátory budou primárně určeny pro lékaře v terénu a v nemocnicích," vedl náměstek ministra Filip Vrubel.

Ministerstvo s firmou podepsalo darovací smlouvu na 30.000 roušek ReSpimask z netkané textilie, které podle firmy zachytí 99,9 procenta virů i bakterií a ochrání svého uživatele, tak osoby v jeho okolí. Neziskovým organizacím pečujícím o těžce nemocné pak Respilon věnuje dalších 20.000 těchto ústenek. Firma materiál získala z Číny ze svých zásob, ke kterým se nemohla od konce loňského roku dostat.

Firma Respilon vyvíjí nanovlákna, ze kterých si pak v zahraničí nechává vyrábět ústenky nebo respirátory. Spolupracovala se třemi čínskými firmami, kvůli šíření koronaviru se ale od konce loňského roku nemohla dostat ke svým zásobám v Číně.

Česko se kvůli epidemie koronaviru v zemi potýká s nedostatkem osobních ochranných prostředků pro zdravotníky. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 chybí zejména zubním lékařům, protože zásoby na rozdíl od nemocnic většinou neměli žádné. Letadla s materiálem nakoupeným v Číně dovážejí většinou roušky a respirátory nižších tříd. FFP3 jsou potřebné také pro lékaře pečující přímo o nakažené a lékaře na odděleních ARO a JIP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď