Ministerstvo vyhlásilo konkurz na ředitele Národní knihovny

foto Ilustrační foto - Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda (na archivním snímku z 1. června 2020).

Praha - Ministerstvo kultury dnes vyhlásilo otevřené výběrové řízení na místo generálního ředitele Národní knihovny. Uchazeči o tuto pozici mohou podat přihlášku do 13. listopadu. ČTK to dnes sdělil tiskový odbor MK. Ministerstvo konkurzem hledá nástupce Martina Kocandy, jehož ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odvolal z funkce v červenci. Důvodem byly podle ministra nesrovnalosti v projektu, ve kterém šlo o dotaci z evropských fondů za 144 milionů korun. Nového ředitele chce ministerstvo mít nejpozději 1. dubna 2021.

Kocandu po třech letech ve funkci odvolal Zaorálek 21. července kvůli nesrovnalostem v projektu e-knihovna, které prověřovala policie a Bezpečnostní informační služba. V projektu šlo o dotaci evropských fondů za 144 milionů korun. Dlouhodobě Zaorálkovi vadil i pomalý postup další fáze rekonstrukce Klementina, které je sídlem Národní knihovny.

Dočasným vedením NK pověřil dlouholetého zaměstnance knihovny, ředitele Knihovnického institutu NK Víta Richtera. Ten povede knihovnu do doby vyhlášení vítěze výběrového řízení.

Kocanda uvedl, že sporný projekt e-knihovny sám ukončil. Hlavní jeho ideou měla být integrace databází, digitálních knihoven a dalších informačních zdrojů knihoven pomocí jednoduchého rozhraní.

Otevřené výběrové řízení bude mít několik kol, pohovory s kandidáty před výběrovou komisí se uskuteční pravděpodobně do konce roku. Výběrová komise bude chtít od uchazečů, aby představili koncepci rozvoje Národní knihovny včetně několika priorit na příští tři roky. Výběrová komise pak předloží ministru kultury seznam maximálně tří kandidátů a ten následně vybere vítěze. Seznam členů výběrové komise bude zveřejněn v následujících týdnech až oslovení potvrdí svou účast, uvedlo dnes MK.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď