Ministerstvo spravedlnosti chce uzákonit nepřijatelnost trestání dětí

foto Děti si hrají v mateřské školce. Ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo spravedlnosti navrhne zakotvit v občanském zákoníku nepřijatelnost trestání dětí. Nová právní úprava nebude rodiče kriminalizovat a nezavádí pro ně postihy. Jejím smyslem je apelovat na rodiče, aby si sami uvědomili, že je vhodnější používat jiné výchovné prostředky. Na tiskové konferenci k představení iniciativy Dětství bez násilí to dnes uvedl náměstek ministra Karel Dvořák.

"Jde o vyjádření hodnoty společnosti v tom, že bití dětí je nepřijatelné. Občanský zákoník už dnes obsahuje řadu ustanovení deklaratorního charakteru v oblasti rodinného práva - například, že manželé jsou povinni žít společně nebo že děti mají dbát svých rodičů," řekl náměstek.

Dvořák upozornil, že Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, kde podobná úprava ohledně nepřijatelnosti trestání dětí chybí. "Právní úprava, která považuje přiměřený tělesný trest za výchovný prostředek, není v souladu s mezinárodními závazky České republiky, jako je Úmluva OSN o právech dítěte,“ podotkl.

Občanský zákoník už v současné podobě stanoví, že "výchovné prostředky lze použít pouze v podobě a míře, která je přiměřená okolnostem, neohrožuje zdraví dítěte ani jeho rozvoj a nedotýká se lidské důstojnosti dítěte".

Novelu ministerstvo připravilo ve dvou variantách. Ta první k pasáži o výchovných prostředcích přidává, že "lidské důstojnosti dítěte se dotýká tělesné trestání, působení duševního strádání a jiná ponižující opatření". Druhá v ustanovení o rodičovské odpovědnosti jmenuje mezi povinnostmi a právy rodičů i vývoj dítěte bez tělesného trestání a duševního strádání.

"Do legislativního procesu by měla novela vstoupit během léta tohoto roku," uzavřel náměstek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď