Ministerstvo pracuje na národním doporučení pro léčbu covidu-19

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupil 22. května 2020 v Praze na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky k průběžnému vyhodnocení vývoje epidemie covid-19 a vlivu uvolňování opatření.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví pracuje na aktualizaci strategických dokumentů, jako je pandemický plán. Vzniká také jednotný národní doporučený postup pro léčbu pacientů s covidem-19. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by bylo také třeba před případnou druhou vlnou epidemie podpořit proočkovanost proti chřipce, která je v Česku každoročně velmi nízká.

"Myslím si, že je doba na to podívat se na tyto strategické dokumenty a kapacity systému intenzivní péče," uvedl ministr. V ČR bylo hospitalizovaných kvůli koronaviru zhruba 1200 lidí, aktuálně jich je asi 150. Čeští lékaři mají podle ministra zdravotnictví dostatek zkušeností s léčbou, aby mohl být stanovený jednotný postup.

Pro léčbu tuzemských pacientů se používá většina léků, které se nasazují i v zahraničí. Léčba vyžaduje většinou souhlas pacienta, protože jde o experimentální léčbu. Nejvíc jich dostalo látku hydroxychlorochin, která byla podaná více než 660 lidem. Je součástí léků, které se používaly v minulosti jako antimalarikum a účinné je i na příznaky revmatoidní artritidy.

Ostatní léky dostalo méně pacientů. Americký lék remdesivir byl podaný čtyřem Čechům, stejně jako lék tolicizumab. Japonského léku na chřipku favipiravir stát nakoupil 80 dávek, na dodávku dalších 20, které dostane jako dar, se čeká. Zatím byl lék podaný 12 lidem. Nadějná je podle ministra léčba plazmou vyléčených pacientů. V ČR byla podána 19 lidem a kvůli jejímu výzkumu se čeští lékaři spojili i s americkou Mayo clinic. Nejlepším dlouhodobým řešením je ale podle odborníků vakcína.

"Na podzim pravděpodobně dojde k epidemii chřipky, to vnímáme jako velké riziko," řekl ministr. Podle něj bude potřeba udělat maximum pro to, aby se v Česku zvýšila proočkovanost proti této pravidelně přicházející virové infekci. Odborníci varují, že komplikované případy chřipky budou v nemocnicích potřebovat stejná lůžka intenzivní péče s plicními ventilátory jako pacienti s vážným průběhem covidu-19.

Během chřipkové sezony vyhledá praktického lékaře s chřipkou či jinou akutní infekcí dýchacích cest zhruba milion Čechů. V letošní chřipkové sezoně bylo hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče do poloviny dubna 298 osob, 58 z nich zemřelo.

Covidem-19 onemocnělo asi 8700 lidí, v nemocnicích jich bylo od 1. března přes 1200. V současné době je hospitalizovaných asi 150. Jako hlavní opatření proti oběma virům odborníci vyzdvihují mytí rukou, nošení roušek nebo zvýšenou ochranu nemocných a seniorů.

Aplikovaná terapie pro covid-19 podle krajů:

Kraj hydroxychlorochin nebo chlorochin lopinavir/ritonavir favipiravir Remdesivir Rekonvalescentní plazma
Praha 341 6 10 3 11
Jihočeský 18 5
Jihomoravský 42 1
Karlovarský 7
Vysočina 2
Královehradecký 18 4
Liberecký 13 1
Moravskoslezský 121 7 2 5
Olomoucký 37 1
Pardubický 9
Plzeňský 19
Středočeský 6
Ústecký 24
Zlínský 7 1
CELKEM 664 22 12 4 19

 

 zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď