Ministerstvo práce podpořilo novelu o výpočtu náhrady za výdělek

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš uvedl 13. prosince v Praze do funkce ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavu Němcovou (na snímku v popředí).

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí podpořilo spolu s ministerstvem financí poslaneckou novelu, která má zpřesnit pravidla pro výpočet náhrady za ztrátu výdělku. Ministerstvo vnitra doporučilo předlohu dopracovat, ministerstvo spravedlnosti ji odmítlo. Vláda by se proto v pátek podle předkládací zprávy na vládním webu měla k předloze postavit neutrálně.

Novela má podle jejích předkladatelů jednoznačně stanovit, že "za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy, která platila v den zařazení poškozeného do evidence uchazečů o zaměstnání". Opatření má zabránit odlišným výkladům pojišťoven, které vycházejí z aktuální minimální mzdy a v jejichž důsledku by někteří poškození mohli mít nižší příjem.

Ministerstvo práce poukázalo na to, že obdobnou úpravu připravilo v novele zákoníku práce už v září 2016, avšak Sněmovna ji do letošních voleb nestihla projednat. Ministerstvo doporučilo v poslanecké předloze upravit pouze přechodné ustanovení tak, aby se nevztahovalo pouze na případy, kdy byla náhrada mimosoudně smluvena, nebo o ní bylo pravomocně rozhodnuto. Ve většině případů je náhrada poskytována bez smluvního základu, ale na základě zákona.

Právě kvůli přechodným ustanovením návrh odmítlo ministerstvo spravedlnosti. Novela je podle něj sporná i kvůli tomu, že neřeší vztah k valorizaci náhrad, která se od příštího roku nařízením vlády zvýší o 3,5 procentního bodu.

Stanovisko vlády bude mít pouze doporučující charakter pro Sněmovnu, která o novele rozhodne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď