Ministerstva dostala úkoly, jak omezit světelné znečištění

foto Veřejné osvětlení, pouliční lampa - ilustrační foto.

Praha - Světelné znečištění zásadním způsobem negativně ovlivňuje život lidí i přírodu, zhoršuje podmínky pro pozorování vesmíru a je značně nehospodárné. Podle odhadů se v Česku zbytečně prosvítí dvě miliardy korun ročně. Vláda dnes schválila 14 konkrétních úkolů, které mají světelný smog v České republice omezit, včetně termínů jejich plnění. ČTK o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP), které materiál předložilo.

"Nově by se například technické parametry správného osvětlování měly zahrnovat do dotačních titulů na výměnu veřejného osvětlení. Bude nutné zabývat se světelnou zátěží způsobenou dopravní infrastrukturou nebo zvýšit povědomí o škodlivém vlivu modré složky světla na naše zdraví," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).

Světelné znečištění pochází ze tří zdrojů. Zaprvé se svítí zbytečně moc i v čase, kdy lidé spí. Druhou příčinou jsou lampy s nevhodným směrem světelného záření, které se rozlévá k nebi, do volné krajiny nebo do oken spících. Třetím faktorem je fakt, že lidé používají světlo s nevhodným zabarvením a intenzitou v nevhodnou dobu. "Zjednodušeně řečeno si ničíme zdraví užíváním telefonů a počítačů vyzařujících modrou složku světla v nočních hodinách," konstatovalo MŽP.

Důsledkem takzvaného světelného smogu je, že na noční obloze nejsou vidět hvězdy, města a ulice jsou zbytečně nepřetržitě osvícena, zvířata jsou zmatena, lidé trpí spánkovými poruchami a hrozí jim častěji civilizační choroby. Česko začalo komplexně řešit otázku světelného znečištění loni v zimě, kdy vznikla meziresortní skupina. Ta připravila návrhy napříč resorty, jak se ztrátou přirozené tmy v republice bojovat.

Například ministerstvo vnitra má pro obce vypracovat metodiku, pomocí níž by mohly světelné znečištění na svém území posuzovat jako přestupek rušení nočního klidu s možností udělit pokutu až 10.000 korun. Ministerstvo zdravotnictví má zase za úkol připravit informační kampaň, v níž se zaměří na škodlivost modré složky světla na lidské zdraví, zejména na biorytmy. Lidé by se třeba měli dozvědět, že na svých přístrojích mohou zapnout funkci nočního režimu, které toto světlo tlumí.

Nově stavěné budovy by zase měly splňovat parametry pro šetrné osvětlení. Ministerstvo dopravy do konce roku zmapuje, jak osvětlené dálniční křižovatky, železniční tratě nebo seřaďovací nádraží způsobují světelné znečištění, dohlédne i na nové železniční uzly nebo výměnu osvětlení na křižovatkách.

Obce a města často používají nevhodné, příliš silné, ale přitom málo účinné osvětlení. "Zbytečně tak podle odhadů prosvítíme až dvě miliardy korun ročně. Řešením by byla výměna starých lamp za nové," uvedlo další úkol MŽP. Nové moderní lampy dokážou nejen svítit dolů, mít správnou teplotu světla, ale také třeba zhasínat, když v prostoru není pohyb. Ministerstva životního prostředí a průmyslu proto připraví pro obce cílené dotační programy na výměnu osvětlení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 19. března 2019

Očekáváme v 13:00 8°C

Celá předpověď