Minimální mzda vzroste od ledna o 1000 Kč, rozhodla vláda

foto Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády 5. listopadu 2021.

Praha - Minimální mzda od ledna vzroste o 1000 korun na 16.200 korun. Nařízení schválil kabinet. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S minimální mzdou se zvýší i zaručená mzda, a to podle odbornosti, složitosti a odpovědnosti práce až na 32.400 korun. Podle podkladů k nařízení nejnižší výdělek pobírá asi 139.000 lidí. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je rozhodnutí o přidání tisícikoruny od vlády "přezíravost a vrchol arogance".

"Vláda odsouhlasila navýšení o 1000 korun na 16.200 korun. Brali jsme v úvahu situaci v podnikatelském sektoru," uvedl Babiš.

Ministerstvo práce navrhovalo původně přidání o 2800 korun na 18.000 korun. Odbory to podporovaly. Zaměstnavatelé byli proti, přidali by o 500 korun. Tripartita o částce několikrát jednala, ale shodu nenašla. "Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit. Jsem zklamaná, budeme 400 korun pod minimální mzdou Polska," napsala ČTK ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). "Minimální mzda je věčný příběh o tom, že jedině v ČR existuje vazba minimálním mzdy na zaručenou mzdu. Vždy argumenty porovnávání v Polsku a na Slovensku jsou liché. Neměli bychom problém navýšit minimální mzdu více, pokud by tam nebylo dalších osm stupňů zaručené mzdy," reagoval premiér.

Minimální mzda se od ledna zvýší téměř o sedm procent. Podle posledních odhadů ministerstva financí ze srpna by inflace příští rok měla dosahovat asi 3,5 procenta. Zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce, se pohybuje od nejnižší mzdy do jejího dvojnásobku. Nyní činí od 15.200 do 30.400 korun, od ledna se dostane na 16.200 až 32.400 korun. Lidé s nejnižšími výdělky si tak polepší o 1000 až 2000 korun. Pro veřejný sektor počítá kabinet v navrhovaném státním rozpočtu ale s plošným růstem platů o 1400 korun. Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o nové vládě, chtějí podobu rozpočtu ještě upravit a jeho schodek snížit o desítky miliard. Není tak jasné, jak se platy ve státních a veřejných službách nakonec upraví.

Roční mzdové náklady na pracovníka s nejnižším výdělkem zaměstnavatelům v roce 2022 vzrostou zhruba o 16.000 korun. Tiskové oddělení ministerstva práce uvedlo, že by firmám mohly příští rok výdaje vzrůst zhruba o 5,7 miliardy korun a ve veřejném sektoru asi o 370 milionů korun. Po zvýšení minimální a zaručené mzdy by stát mohl vybrat na sociálním pojištění o 970 milionů víc a na zdravotním o 360 milionů víc.

Odbory poukazovaly na to, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby. "Přezíravost. Vláda Andreje Babiše mohla dokázat, že myslí na lidi. Že si uvědomuje hodnotu práce. Místo toho kabinet zvýšil minimální mzdu o tisíc korun. Jsme na tom hůř než Slováci i Poláci. To je vrchol arogance. Tento bod ještě otevřeme!" uvedl Středula.

Podle zaměstnavatelů se firmy vzpamatovávají z covidové krize a výraznější přidání by do potíží dostalo hlavně menší podniky. Podnikatelé žádají zavedení pravidelné valorizace podle ekonomických ukazatelů. V minulém volebním období to ministerstvo práce nevyjednalo a neprosadilo. Koalice PirSTAN ve volebním programu valorizaci slibuje, Spolu ji nezmiňuje. Opatření by se ale v programu jejich případné společné vlády objevit mohlo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď