Milion chvilek žádá o celé zdůvodnění zastavení Babišova stíhání

foto Mikuláš Minář z iniciativy Milion chvilek pro demokracii hovoří 21. srpna 2019 na Václavském náměstí v Praze na začátku pochodu, který spolek uspořádal k připomenutí vstupu vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 a násilné potlačení protiokupačních demonstrací o rok později.

Praha - Organizátoři demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice žádají, aby státní zastupitelství zveřejnilo kompletní rozhodnutí, kterým bylo zastaveno Babišovo trestní stíhání v případu Čapího hnízda. Ve videu zveřejněném na internetu to uvedl předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář. Spolek dále trvá na požadavku, aby Babiš skončil v čele vlády, podle Mináře premiér dává stále víc důvodů, aby avizovaná manifestace na pražské Letné nebyla 16. listopadu oslavou, ale další demonstrací.

Městské státní zastupitelství v Praze (MS) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace v pátek. Mluvčí MSZ Aleš Cimbala dnes ČTK řekl, že se usnesení stalo pravomocným. MSZ předloží verdikt společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

Podle šéfa pražských žalobců Martina Erazíma šlo v případu o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik. Právě pro ty byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma Čapí hnízdo v létě 2008 získala. Minář ve videu zpochybňuje, že by právě analýza takové věci měla žalobcům trvat čtyři roky, ale i další okolnosti případu. "Skutečně zde neexistuje nejmenší pochybnost o tom, že případ mohl být trestný čin?" ptá se. Žalobci podle něj obvykle při pochybnostech podají obžalobu a rozhodnutí nechají na soudu.

"Žádáme státní zastupitelství, aby rozptýlilo pochybnosti veřejnosti a důkladně se vypořádalo s množstvím oprávněných námitek, které se objevují ve veřejném prostoru," uvedl Minář. Žalobce žádá, aby zveřejnili celé rozhodnutí. "U kauzy, která se týká premiéra země, je to ve veřejném zájmu," konstatoval.

Babiš dnes při návštěvě Ústeckého kraje nechtěl reagovat na dotaz, zda by kvůli rozptýlení pochybností mohl dokument zveřejnit sám. "Já to komentovat nebudu," řekl novinářům. Žurnalisté si podle něj vystačí sami.

Milion chvilek letos organizoval sérii protestů za nezávislost justice, které reagovaly na dubnovou demisi ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jmenování jeho nástupkyně Benešové (oba za ANO). Obávali se, že cílem změny je tlak na vyšetřovatele Čapího hnízda. Protesty se postupně zaměřily na Babiše i prezidenta Miloše Zemana.

Vyvrcholily červnovou demonstrací v Praze na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283.000 lidí, policie operovala s číslem kolem 200.000 lidí. Organizátoři tehdy ohlásili další manifestaci na Letné na 16. listopadu. "(Babiš) dává stále víc a víc důvodů k tomu, aby to 16. listopadu tady na Letenské pláni nebyla oslava, ale demonstrace," uzavřel Minář.

Rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání nabylo právní moci

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) nadále nestíhat předsedu vlády a ostatní obviněné v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo nepodal žádný zúčastněný stížnost. ČTK to dnes řekl mluvčí MSZ Aleš Cimbala. Podle žalobců společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku, pro které byla určena padesátimilionová evropská dotace, jež farma v létě 2008 získala.

Za neuvěřitelnou drzost označil dnes některé komentáře novinářů a politiků k rozhodnutí o zastavení trestního stíhání v kauze prezident Miloš Zeman. Při jmenování nových soudců uvedl, že někteří novináři a neúspěšní politici začali říkat, jak by mělo rozhodnutí státních zástupců vypadat. "To je podle mne neuvěřitelná drzost," prohlásil. Novým soudcům popřál, aby si zachovali sebeúctu a nenechali se ovlinit.

Stížnost proti usnesení o zastavení trestního stíhání podanou oprávněnou osobou MZS neeviduje. "Lze tedy uzavřít, že rozhodnutí nabylo právní moci dne 17. 9. 2019," uvedl Cimbala. Nyní podle něj MSZ předloží verdikt společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Ten může rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců. Zákonnost a důvodnost zastavení stíhání bude v rámci dohledu přezkoumávat také pražské vrchní státní zastupitelství. Pokud dojde k závěru, že bylo v rozporu se zákonem, pošle Nejvyššímu státnímu zastupitelství stanovisko.

Rozhodnutí o zastavení stíhání zveřejnilo MSZ v pátek. Podle šéfa pražských žalobců Martina Erazíma šlo o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik. Právě pro ty byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď