Milevský masopust představil více než sedm stovek masek

foto Milevskem prošel 10. února 2018 již 156. masopustní průvod, který je na státním seznamu tradiční lidové kultury. Masopust nabídnul jarmark, koncerty a odpoledne samotný rej masek. Letošní oslavy byly spojeny s fanděním olympijské rychlobruslařce Karolíně Erbanové, která je patronkou Milevských maškar. Na snímku se chlapec fotí s mužem v masce prezidenta Miloše Zemana.

Milevsko (Písecko) - Více než sedm stovek masek dnes prošlo Milevskem na Písecku, kde se konal 156. masopustní průvod. Letos se někteří účastníci zaměřili na téma olympijských her. ČTK to řekl předseda maškarního sdružení Karel Procházka. Milevský masopustní průvod je zapsaný v České knize rekordů. V minulosti se ho účastnilo i více než 1200 masek.

"Ale kapacita kolem těch sedmi osmi stovek je odpovídající. I tak je průvod dlouhý a dá se říci, že jsme něco jako národní kulturní památka," uvedl Procházka.

Video: Milevský masopust představil více než sedm stovek masek
10.02.2018, 20:00, autor: Petr Skřivánek, zdroj: ČTK

Dodal, že téma letošního masopustu se nabízelo. V pátek začaly olympijské hry a navíc jedna účastnice má vazbu na Milevsko. "Je to Karolína Erbanová, jejíž maminka bydlela v Milevsku a byla mojí spolužákyní ve škole," řekl Procházka.

Milevské maškary se vyvinuly ze středověkých lidových her. Většina masek není koupená v obchodech, lidé si je sami vyrábějí. Mezi typické patří holiči či bába s nůší poprvé zmiňovaná v roce 1910, v Praze chodila již v roce 1741. Jinou výraznou maskou je Bakus, který bývá oblečen do oděvu vycpaného hrachovinou a vozívá se na káře na konci průvodu.

Průvod maškar v Milevsku má dlouhou tradici, přerušily ji světové války, pauza byla ještě mezi lety 1963 - 1968. Po roce 1989 se tradice rozvíjela s výjimkou roku 2009, kdy průvod pořádala městem najatá agentura a v průvodu šlo jen pár desítek masek. Situace se změnila, když se předsedou sdružení stal Procházka. Uvedl, že na rozdíl od jiných tradiční masopustů v Jihočeském kraji v Milevsku nechodí koledníci, kteří jinde bývají hlavními aktéry průvodu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď