Milánská výstava odhaluje, jak Caravaggio při malování postupoval

foto Ilustrační foto - Obraz "Judita a Holofernes" nalezený na půdě domu v jižní Francii, jehož autorem je italský mistr Caravaggio.

Milán - V Královském paláci v Miláně byla v pátek otevřena výstava děl barokního bouřliváka, italského malíře Michelangela Merisiho, známějšího pod jménem Caravaggio. Výstava, jež potrvá do 28. ledna, návštěvníkovi vedle dvacítky děl tohoto milánského rodáka nabízí i pohled do malířovy dílny, napsal deník La Stampa.

"Je to zcela výjimečná výstava. Mimo toho, že bylo nashromážděno 20 Caravaggiových mistrovských děl, což je u tohoto malíře mimořádné číslo, může návštěvník projít umělcovu tvůrčí cestu, vstoupit do jeho mysli," řekla agentuře AFP kurátorka Rossella Vodretová.

Infračervené a rentgenové snímky ukazují všechny změny, opravy a na světlo přinášejí "řadu skrytých obrazů". Jedná se o prvky, jež "malíř zpočátku do kompozice zahrnul, ovšem následně se mu z různých důvodů znelíbily a odstranil je", upřesnila kurátorka.

Například obraz Svatý Jan Křtitel zachycuje mladého sedícího muže, který se natáčí doprava. "(Odborná veřejnost) nechápala, proč se nachází zrovna v téhle pozici. Rentgenový snímek prozradil, že původně se otáčel za beránkem, což je jeho atribut," uvádí jako příklad Vodretová. A dodává, že umělec nakonec beránka skryl.

Prostřednictvím vybraných citátů a dokumentů se výstava také snaží odhalit, "jakým člověkem Caravaggio byl, jeho neklid a neurózy", poznamenává dále kurátorka a připomíná, že se jednalo o "velmi silnou osobnost zcela osobitého ražení a jako malíři nebyla mu cizí jistá nevázanost".

Nemálo vystavených dokumentů jsou záznamy z různých soudních procesů, jež bouřlivák a rváč během svého krátkého, ale intenzivního života absolvoval, připomíná deník La Stampa. Nechybí ani soupis majetku, který mu byl zabaven, protože neplatil nájem.

Tón výpovědí u soudu je stejně barvitý jako malířovy obrazy. "Kreténský kornoute," řekl Caravaggio a pak "vzal talíř s artyčoky, mrštil jím Pietrovi do obličeje... a s pánembohem odkráčel," popisuje jednu z půtek její svědek.

Dvacítka obrazů byla zapůjčena z hlavních italských i světových muzeí. Svatou rodinu s Janem Křtitelem zapůjčilo newyorské Metropolitní muzeum, Salomé s hlavou svatého Jana Křtitele dorazila z londýnské Národní galerie. V Miláně je vystaven i obraz Extáze svatého Františka ze sklonku 16. století, jež bývá někdy pokládán za mezník mezi manýrismem a barokem.

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, se narodil v Miláně 29. září 1571 v rodině zámožného stavebního mistra. Malovat začal už v dětství a po odchodu do Říma si rychle získal vlivné mecenáše z řad církve i šlechty. Zemřel v roce 1610, podle historiků zřejmě podlehl malárii. Je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii.

Rozpracoval metodu šerosvitu - příhodně užíval kontrastů mezi světlem a tmou. Pro jeho příklon k výtvarnému realismu se o něm tvrdívá, že náboženské události snesl z nebe na zem. Některé z jeho obrazů ve své době vyvolaly skandály: modelem k Panně Marii mu údajně seděla prostitutka a jeho svatí mají nohy od bláta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď