Milán je metropolí elegance také pro psy

foto Venčení oblečených psů ve sněhu - ilustrační foto.

Milán - Pulovr z kašmíru, šedý vlněný pláštík... Milán je známý jako jedna z metropolí světové módy. Dnes však italští návrháři umějí rovněž oblékat psy do oděvů šitých na míru. Tento poněkud odvážný projekt se zrodil loni v únoru v hlavě sedmapadesátileté Giovanny Temelliniové z Milána, která v módě pracuje už čtvrt století.

"Všechno vzniklo z lásky," řekla agentuře AFP Temelliniová. Svůj volný čas věnuje pomoci sdružením na ochranu zvířat.

Jednou večer jí v ateliéru dcera řekla: "Děláš tolik věcí pro všechny ty psy, ale když prší, má ten můj celé uši mokré." Následujícího dne jí jedna z jejich spolupracovnic přinesla bundu se dvěma malými kapucemi pro uši, která ladila s bundou její dcery.

Z toho se zrodila myšlenka zřídit módní ateliér pro psy nazvaný Temellini Dog A Porter, kde by se šily oblečky pro psy, které by byly v souladu s oblečením, které Temelliniová navrhuje pro ženy.

Heslem kolekcí je elegance. Šije se z velmi kvalitních látek, zdůrazňuje Temelliniová, která pracuje pro přední světové módní značky, jako je Bottega Veneta, Ermanno Scervino nebo Armani.

"Věnuji pozornost všem požadavkům tvorby pro psy, tedy aby se mohli pohybovat, běhat, vyměšovat či hrát si s jinými psy. Odmítám dělat věci, které psa omezují nebo zesměšňují, protože to zvíře si to uvědomuje," říká Temelliniová, která vlastní párek afgánských chrtů Ulissea a Anubi.

Odmítá rovněž používat elastické materiály, aby si usnadnila úkol, studuje tělesnou konstituci všech psů a vytvořila pět kategorií oděvů, například pro dobrmany, basety nebo chrty, z nichž každá má šest až sedm různých velikostí.

Při objednávce změří rozměry krku, hrudníku a délku od krku k ocasu. Porovnává to se svou tabulkou rozměrů a zjišťuje, kde se rozměry zvířete liší, podle toho rozšiřuje, zužuje nebo navrhuje oblek na míru. V její kanceláři samozřejmě trůní krejčovská panna v podobě psa. Temelliniová nabízí kolekci, která vyhovuje všem čtyřnohým společníkům, včetně těch, kteří mají nějaký handicap.

Nepřichází v úvahu, aby kůže psa přicházela do kontaktu se syntetickým materiálem. Používá kvalitní látky od kašmíru po alpaku, která je ideální k ochraně psů trpících revmatismem.

Její modely nejsou právě levné: kašmírové tílko stojí 142 eur (3600 Kč), bundička z vlny merino 212 eur (5400 Kč) a pláštík s malými falešnými kapsami 252 eur (6450 Kč).

"Giovannina práce se mi hned zalíbila. Používá velmi jemné látky," říká Beatrice Gereviniová, která vlastní baseta Wolfganga. "Pro basety je velmi nesnadné najít vlněné triko. Jsou to ale velmi zimomřiví psi," říká a zdůrazňuje, že Wolfgang šatičky nosí rád, na rozdíl od jejího druhého psa.

Podle této čtyřiadvacetileté studentky vytváří koordinace jejího oblečení s oblekem psa určitou vazbu se zvířetem, které miluje. "Je to i jakási hra, způsob, jak na sebe upozornit. Když nás lidé vidí, usmívají se," říká.

Dalším fanouškem Giovanny Temelliniové je muž z Bergama, který si koupil pro svou fenku adoptovanou z útulku celou garderobu. "Po tom, co si prožila, si to zaslouží," zdůrazňuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď