Mikulášská s The Tap Tap připomene také památku Wabiho Daňka

foto Ilustrační foto - Na pražském Václavském náměstí se 21. února uskutečnil koncert kapely handicapovaných hudebníků The Tap Tap "Už jsme trochu dál". Vystoupení je reakcí na nedávná slova prezidenta Miloše Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí.

Praha - Skupina handicapovaných hudebníků The Tap Tap uspořádá 5. prosince ve Foru Karlín 6. ročník koncertu s názvem Mikulášská. Jako hosté se během večera objeví Gaelynn Lea, Ondřej Ruml, Adam Vojtěch, Iva Pazderková, Roman Zach dívčí sbor Puellae cantantes a sbor Canticorum iubilo, kde zpívá prezidentský kandidát Jiří Drahoš. The Tap Tap zahrají hity z nové desky Noha na kolejích, při té příležitosti připomenou památku nedávno zemřelého Wabiho Daňka, který s nimi titulní skladbu alba vycházející z jeho hitu Rosa na kolejích nazpíval.

"Spolupráce s ním byla naprosto profesionální a i když jsme poznali, že na tom zdravotně není nejlépe, nikdy se o tom nezmiňoval. A když něco slíbil, tak to dodržel. V klipu k písni máme trochu symbolickou postavu Johnnyho Cashe, která odchází do tmy," řekl ČTK Šimon Ornest.

Noha na kolejích je příkladem černého humoru The Tap Tap. Je postavená na skutečné události, kdy rychlík ujel nohu lídrovi kapely Tři sestry Lou Fanánku Hagenovi. "Oba k tomu přistoupili s nadhledem. Wabi se zpočátku trochu lekl, že půjde o parafrázi celé písně, takže se mu ulevilo, že je to jenom refrén. Dokonce jako frajer přijel a nazpíval to. Podobný přístup měl i Fanánek," konstatoval Ornest.

Letošní Mikulášskou provedou moderátoři Ladislav Angelovič a Tomáš Cikrt. Během devadesátiminutové koncertní show se představí hned tři premiérové skladby. Svoji novinku Sako nabídnou The Tap Tap, Gaelynn Lea představí I See It Too z připravovaného sólového alba a třetí novinkou bude její společná skladba Two Roads zhudebněná skladatelem Michalem Nejtkem s textem od slavného amerického básníka Roberte Frosta.

Americká folková zpěvačka a houslistka Lea na Mikulášské s velkým úspěchem vystoupila loni. Pochází z města Duluth ve státě Minnesota. Narodila se se syndromem Osteogenesis Imperfekta (nemoc křehkých kostí). Ještě před tím, než se začala profesionálně věnovat hudbě, studovala práva a měla v úmyslu stát se advokátkou v oblasti práv osob se zdravotním postižením. "Gaelynn je hudebnice, jakých je na světě málo, a se kterou se vzájemně skvěle doplňujeme. Nejen, že představíme písničky z její nové desky, ale vzniká duet přímo pro ní a našeho frontmana Jiřího Holzmanna. Text bude v češtině i angličtině a klip chceme natočit v USA," podotknul Ornest.

Hudební uskupení The Tap Tap vzniklo v roce 1998, kdy jej založili studenti Jedličkova ústavu. Na doprovodné nástroje hrají hostující profesionální hudebníci. Vozíčkáři mají za více než deset let práce za sebou stovky koncertů a festivalů doma i v zahraničí. První CD s názvem Hopšidyridy nahráli The Tap Tap v roce 2006 s ukrajinskou kapelou Huculyk. S vozíčkáři spolupracuje řada hvězd domácí populární hudby. Umožňují jim hrát písně ze svého repertoáru nebo je přímo pro The Tap Tap píšou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď