Michel: EU je připravena k obchodní dohodě s Británií

foto Předseda Evropské rady Charles Michel při příchodu na summit EU v Bruselu 12. prosince 2019.

Brusel/Londýn - Evropská unie je připravena dojednat s Británií dohodu o volném obchodu. Dnes to předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil v reakci na výsledek britských parlamentních voleb, které vyhráli konzervativci premiéra Borise Johnsona prosazujícího brzký odchod Spojeného království z evropského bloku. Michel podle agentury Reuters očekává, že britský parlament co nejrychleji schválí brexitovou dohodu, kterou Johnson domluvil s Bruselem.

"Očekáváme hlasování v britském parlamentu co nejdříve. Je důležité, aby co nejdříve bylo jasno," řekl Michel novinářům po příjezdu na závěrečný den dvoudenního summitu EU. "My jsme připraveni," poznamenal k rozhovorům o obchodní dohodě s Londýnem.

Po brexitu vstoupí Británie do takzvaného přechodného období, během kterého bude s Bruselem jednat o budoucích vztazích s EU. Podle současných plánů by tato fáze měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité jednání stačit nebude.

Zeman pogratuloval Johnsonovi k vítězství ve volbách

Prezident Miloš Zeman poblahopřál britskému premiérovi Borisi Johnsonovi k vítězství Konzervativní strany ve volbách. O dopisu ČTK dnes informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Johnson podle Zemana bude schopen vyvést Británii z několikaletého tápání. Zavzpomínal také na osobní setkání.

"Rád vzpomínám na náš osobní rozhovor v červnu 2017 během mé cesty do Velké Británie a také na naše setkání letos v prosinci během summitu NATO v Londýně. Považuji Vás za silnou a charismatickou osobnost, která bude schopná vyvést Británii z několikaletého tápání a dát dalšímu vnitřně i zahraničněpolitickému vývoji Spojeného království tolik potřebnou dynamiku," uvedl Zeman. Johnsonovi popřál také pevné zdraví a vyjádřil naději, že se v budoucnu státníci znovu setkají.

Merkelová chce s Johnsonem prosazovat úzké partnerství obou zemí

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) blahopřála lídrovi britských konzervativců Borisovi Johnsonovi k jasnému vítězství ve volbách. Těší se na další spolupráci s ním v zájmu úzkého partnerství obou zemí. Na twitteru to uvedl její mluvčí Steffen Seibert.

"Srdečné blahopřání, Borisi Johnsone, k tomuto jasnému volebnímu vítězství. Těším se na naši další spolupráci v zájmu přátelství a úzkého partnerství našich zemí," citoval Merkelovou její mluvčí.

Dlouholetá šéfka německé vlády se vždy stavěla proti vystoupení Británie z Evropské unie, jehož dokončení bylo v předvolební kampani hlavním Johnsonovým slibem. Zároveň ale Merkelová opakovaně zdůrazňovala, že je třeba respektovat rozhodnutí Britů a nadále usilovat o co nejužší vztahy mezi Londýnem a Bruselem.

Podobně se dnes na twitteru vyjádřil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Roettgen (CDU), podle kterého je navzdory jeho osobním preferencím nutné respektovat britské rozhodnutí. "S Johnsonovým vítězstvím se brexit stal nevyhnutelným. Naším cílem nyní musí být udržet vztahy s Británií tak úzké, jak je to jen možné," uvedl.

Radost z vítězství britských konzervativců, kteří budou mít v Dolní sněmovně většinu, dali dnes najevo zástupci opoziční a k EU kritické Alternativy pro Německo (AfD). "Boris Johnson a toryové dosáhli velkolepého volebního vítězství. Britští voliči se svým jasným rozhodnutím ukázali být politicky chytřejší než množství nevyžádaných rádců v ostatních evropských zemích a médiích, kteří si mysleli, že vědí, co je pro Brity nejlepší," uvedla v tiskové zprávě šéfka poslanců Afd Alice Weidelová.

Podle Kremlu vítězství Johnsona oteplení ve vztazích nepřinese

Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních britských parlamentních volbách zlepšily vztahy mezi Moskvou a Londýnem. Uvedl to dnes podle agentury AFP mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"Vždy doufáme, že politické síly, které vyhrají volby v kterékoli zemi, zvolí dialog a soustředí se na budování dobrých vztahů s naší zemí. Ale co se týče konzervativců, nevím, do jaké míry jsou taková očekávání přiměřená," dodal Peskov.    

Vztahy mezi Británii a Ruskem ochladly, když byl loni v březnu v Salisbury na jihu Anglie otráven bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Oba byli několik týdnů v kritickém stavu, ale nakonec se zotavili. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle tehdejší premiérky Theresy Mayové operaci schválila nejvyšší místa ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě opakovaně odmítla.

Trump pogratuloval Johnsonovi k volebnímu vítězství

Americký prezident Donald Trump na twitteru pogratuloval britskému premiérovi Borisu Johnsonovi k vítězství v parlamentních volbách. Dodal, že po očekávaném odchodu Británie z Evropské unie budou moci Londýn s Washingtonem uzavřít rozsáhlou obchodní dohodu.

"Gratulace Borisu Johnsonovi ke skvělému VÍTĚZSTVÍ!" napsal Trump. "Británie a Spojené státy nyní po BREXITU budou moci uzavřít obrovskou novou obchodní dohodu. Ta dohoda má potenciál stát se vůbec tou největší a nejlukrativnější než jakákoli dohoda, která by mohla být s EU. Oslavuj Borisi!" dodal americký prezident.

Šéf Bílého domu, který v minulosti Johnsonovi opakovaně vyjádřil podporu, ještě v noci na twitteru napsal, že ve Spojeném království to vypadá na velké vítězství pro premiéra.

Evropský tisk: Johnsonovo jasné vítězství míří k brexitu

Jasné volební vítězství konzervativního britského premiéra Borise Johnsona podle italského deníku Corriere della Sera znamená, že Evropská unie definitivně přišla o Londýn. Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ) varuje, že očekávané lednové vystoupení Británie z EU bude jen oddechovým časem, protože Londýn musí dojednat podobu budoucích vztahů s Bruselem, což nebude snadné. Francouzský tisk hodnotí Johnsonův úspěch jako triumfální a historické vítězství Konzervativní strany, které otevřelo cestu k brexitu. Švédský deník Aftonbladet v komentáři poznamenal, že cirkus končí, ale klaun na scéně zůstává.

"Evropa přišla o Londýn, tentokrát doopravdy," napsal Corriere della Sera. V komentáři poznamenává, že od 23. června 2016, kdy se britští voliči vyslovili v referendu pro odchod z unie, bloudila Británie v labyrintu, ze kterého ji nyní Johnson vyvádí. Jasné vítězství mu navíc dává značný manévrovací prostor při jednáních.

"Politická mapa Velké Británie se mohutně otřásla," napsal nizozemský deník NRC Handelsblad. Podle něj se po Johnsonově jasném vítězství nezmění jen rozložení sil v britské Dolní sněmovně, ale také tón celé debaty. "Důvěrně známé obrázky z patových parlamentních hlasování o brexitu se už nebudou opakovat," myslí si list. Jádro Johnsonova úspěchu podle NRC Handelsblad spočívá v severoanglických a středoanglických městech, která po desetiletí až stovku let byla v rukách labouristů a kde konzervativci čelili nenávisti. Konzervativní strana toto musí mít na paměti, pokud si chce přízeň těchto nových voličů udržet, dodal nizozemský deník.

Konzervativci získali drtivou většinu, nevídanou od thatcherovské éry, napsal pravicový francouzský deník Le Figaro. Liberální demokraté se sice na národní úrovni prezentovali jako jediní, kdo dokáže odchod země z EU zastavit, nepodařilo se jim ale přetáhnout příznivce unie z řad konzervativců a labouristů.

"Boris Johnson vyhrál dvojí sázku," konstatuje list. Získal podporu zastánců brexitu a zároveň nové voliče v tradičních labouristických obvodech na severovýchodě a středu Anglie. Labouristé utrpěli nejhorší porážku od roku 1935, poznamenal Le Figaro.

O vyhrané sázce píše také francouzský levicový list Le Monde. "Johnson tak bude moci zůstat v Downing Street pět let a 31. ledna 2020 vyvést zemi z EU, jak slíbil," uvedl deník. Podle rovněž levicového deníku La Libération dostali labouristé od voličů "velký políček" a je těžké si představit, že by se jejich šéf Jeremy Corbyn udržel v čele strany.

Johnsonem neustále opakovaný volební slogan Dokončeme brexit se očividně neminul účinkem, napsal Neue Zürcher Zeitung (NZZ), podle kterého dali hlas konzervativnímu premiérovi i labourističtí zastánci brexitu.

"Nyní očekávané vystoupení z EU 31. ledna ale k překvapení mnoha Britů přinese jen krátkou pauzu k nadechnutí. Brexit totiž vůbec není, jak tvrdil v kampani premiér, připraven k upečení," myslí si NZZ. V únoru, po odchodu z unie, vstoupí Británie do přechodného období, připomenul list. "Začne tak další kolo dramatu," dodal s tím, že během této doby bude Londýn s Bruselem jednat o podobě budoucích vztahů.

"Dohody se musí dosáhnout v brzkém termínu do konce roku 2020. Prodloužení termínu již Johnson vyloučil. Pokud do té doby žádná ujednání nebude, hrozí opět scénář odluky bez dohody. "Jinými slovy bychom byli znivu na začátku," míní NZZ.

"Britové chtěli, aby ten cirkus už skončil. Spekulanti a investoři z celého světa už nechtěli žádné další váhání. A šéfové států a vlád EU, kteří právě jednají v Bruselu, chtěli konečně utéct z chaosu, který Británie v unii způsobila," napsal švédský deník Aftonbladet. Drtivé Johnsonovo vítězství je podle tohoto listu přijímáno tak trochu s ulehčením, ačkoli brexit bude pro EU znamenat oslabení. "To, jak se věci vyvinuly, bylo snad to nejlepší, v co jsme mohli doufat. Každopádně můžeme být šťastní, že cirkus končí. Ale klaun na jevišti zůstává," dodal Aftonbladet.

Španělský deník El Mundo výsledek britských voleb chápe jako ještě větší prohloubení příkopů uvnitř země, které vypsáním referenda o unijní budoucnosti Spojeného království začal kopat někdejší britský premiér David Cameron.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď