Michael Vít: Česko má přísné normy

foto Hlavní hygienik ČR Michael Vít při online rozhovoru se čtenáři Českých novin.

Michael Vít má jako hlavní hygienik České republiky na starosti ochranu zdraví občanů. Jeho úřad dohlíží mimo jiné na kvalitu výrobků nabízených na českém trhu. Podle Víta má Česko v rámci EU jedny z nejpřísnějších požadavků například na hračky. "Kontrola je dnes namátková. Ale již víme, na které výrobky se zaměřit," odpověděl v online rozhovoru se čtenáři Českých novin na otázku, zda se testují všechny výrobky na trhu.

punk not dead: Ministerstvo by mohlo napsat novelizaci zákona o rušení nočního klidu, aby se posunula časová hranice, kdy už se nesmí pouštět hlasitá hudba - 22:00 hodina je moc brzo, nebo aspoň přes léto by mohla být vyjímka, nemyslíte?
Odpověď: Ministerstvo zvažuje novelu zákona, kde by kompetence z hlediska regulace hudební produkce v noční dobu byla na samosprávě. V současné době se o tomto řešení jedná.

Zákazník: Je možné, že se nějaký škodlivý výrobek v jedné zemi prodávat může a v jiné ne? Jsou v Česku v oblasti kontroly přísnější normy než třeba v Číně? Ptám se proto, že hodně závadných výrobků u nás se nakonec ukáže jako "Made in China". Děkuji za odpověď.
Odpověď: Já tyto zkušenosti nemám. Ale byl jsem na ně upozorněn europoslankyní p. MUDr. Roithovou. Je samozřejmé, že normy pro EU by měly a také platí i pro výrobky dovážené z třetích zemí do EU. Bohužel většina tzv. nebezpečných výrobků opravdu pochází z Číny. Proto je snaha, aby při vstupu na trh EU byly povinně testovány. Tento podnět je v jednání.

J.K.: Pane Vít, proč naše republika nepřijala odpovídající opatření k zamezení dovozu závadných výrobků a potravin pro řetězce.Například, které certifikáty o nezávadnosti a od kterých subjektů bude ČR uznávat.
Odpověď: ČR měla v rámci EU jedny z nejpřísnějších požadavků např. na hračky. Tyto požadavky byly přejaty do EU legislativy. V ní však není stanovena povinnost povinného testování před vstupem na trh např. do ČR. Plně zodpovědný je dovozce nebo distributor. Dozorové orgány mají přesně stanovena pravidla, jaké kvality má být protokol, který dosvědčuje, že výrobek odpovídá normám EU. Je pravdou, že většinu výrobků, které neodpovídají požadavkům, objeví jednotlivé dozorové orgány až při kontrole trhu.

Libuše K.: Dobrý den, mohl byste mi prosím odpovědět na otázku, zda jsou potravinové doplňky skutečně zdraví neškodné? Myslím si, že je to všechno chemie, takže nic zdravého. Jaký je Váš názor? A užíváte sám nějaké pilulky? Děkuji Vám za Vaši odpověď. S pozdravem Libuška
Odpověď: U každého potravinového doplňku musí být doloženo při jeho notifikaci, že neobsahuje látky či kontaminanty, které by mohly být nebezpečné. Doposud nebyla ověřována funkčnost potravních doplňků. V současné době je v EU uzákoněna norma, která jasně definuje požadavky na zdravotní tvrzení a každý potravní doplněk, který bude uváděn na trh a bude mít nějaké zdravotní tvrzení, bude muset mít v dokumentaci i objektivní doložení tohoto tvrzení. Přiznám se, že neužívám žádné potravní doplňky, racionální strava, pohyb a rozumný způsob života mi nahrazuje potřebu jakýchsi náhradních potravních doplňků.

J.K.: Pane Vít, jsou v ČR určené firmy, které májí právo vydávat certifikaci nezávadnosti výrobku? Jestlidže tyto firmy jsou proč nejsou hnány k odpovědnosti za to že vydají certifikát na závadný výrobek.
Odpověď: Takto pregnantně nejsou v ČR definovány firmy, které mohou vydávat certifikáty. Např. certifikace hraček či dětské obuvy je certifikace dobrovolná a laboratoře by měly splňovat akreditační podmínky stanovené Českým akreditačním institutem (dále ČIA). Musím říci, že jsme již v několika případech na nekalé praktiky akreditační orgán upozornily a firmám byl odejmut certifikát.

michal p.: prosím vás, proč musejí být v mhd v praze klamavé reklamy, že na držadlech jsou miliony bakterií a žloutenka, když to není pravda? podle mě to člověka akorát nervuje, aby se bál šáhnout na tyč... pořád samá varování, nejste trochu paranoidní?
Odpověď: Přiznám se, že nejsem snad paranoidní. Neznám reklamy v MHD a určitě to nejsou reklamy, které by ministerstvo zdravotnictví nebo funkce hlavního hygienika iniciovala a požadovala. Je naprosto logické, že bakterie a viry patogenní i nepatogenní jsou všude v životním prostředí člověka. Musíme se s nimi rozumně naučit žít. A na Váš podnět existuje zcela primitivní řešení - po opuštění MHD si doma nebo v práci či škole umyji ruce.

Nezkusil Petr: Muzete mi vysvetlit, jak je mozne, ze v protihlukove bariere ve Slanske ulici v Repich (povestny to tunel s ptaky) je pulka skel vytlucena a nikdo s tim nic nedela? Mate pocit, ze splnuje hygienicke normy? Kamiony ve spicce a tak dal.
Odpověď: Konkrétně nemohu situaci posoudit. Hluková stěna je funkční samozřejmě za technického stavu, ve kterém byla kolaudována a posuzována její funkčnost. Rozbitá protihluková stěna funkci neplní a správce komunikace by ji měl opravit.

Bonzák: Kam mám zavolat nebo napsat, když by jsem chtěl aby jste zkontrolovali jednoho obchodníka, co prodává zkažený salámy? Děkuji za odpověď, nashledanou.
Odpověď: Protože přesně nevím, zda se jedná o běžný potravinářský obchod či masnu, doporučuji zavolat na Státní zemědělskou potravinářskou inspekci a Státní veterinární správu. Určitě Vám s nalezením správného dozorového orgánu pomohou moji kolegové na jakékoliv krajské hygienické stanici.

jana_m: Dobrý den pane doktore, je pravda že zakážete dávat hračky do kindrvajíček? Syn to slyšel ve škole a teď nevíme co čekat protože je sbíráme.
Odpověď: Tuto informaci od Vás slyším poprvé. V současné době nemám žádné argumenty, které by mě z hlediska ochrany zdraví k takovému kroku vedly.

Vaše Hygiena: Vážený pane Víte, jak často si myjete ruce?
Odpověď: Ruce si myji velmi často.

bobr: ta colgate pasta s citronem byla jedina, ktera mi chutnala a ted ji nemuzu nikde sehnat, co s tim udelate
Odpověď: Dovážet ani vyrábět pastu colgate s citronem hlavní hygienik nebude. Podle mých informací pasta Colgate, která nesplňovala požadavky, do ČR dovážena nebyla.

Doležalová: Dobrý den. Chci se zeptat, jestli je vůbec nějaký výrobek na českém trhu bezpečný. Děkuji.
Odpověď: Několikrát jsem na obdobnou otázku odpovídal. Myslím si, že hračky, které vyrábí český výrobce, ve velké většině odpovídají zdraví bezpečným požadavkům. Jako čerstvý dědeček kupuji své vnučce dřevěné hračky.

Tereza: Kupujete si balenou vodu? Nebo pijete vodu z kohoutku?
Odpověď: Občas si kupuji balenou vodu, ale protože vím, jaké kvality je pitná voda na většině území ČR, tak převážně piji vodu z vodovodního kohoutku.

Jindřiška: Nemyslíte si, že tím, že za první tři dny nemoci nedostanou zaměstnanci nemocenskou, se budou víc šířit v pracovních kolektivech nemoci, když většina lidí nezůstane kvůli penězům doma? Jaký na to máte názor? Jak se bránit proti nemocnému kolegovi, který nechce zůstat doma a šíří kolem sebe nakažlivé kapénky? Díky za odpověď
Odpověď: V současné době vyhodnocujeme data o respirační nemocnosti u různých věkových skupin, porovnáváme je s údaji okolních států. Vliv, o kterém mluvíte, nemohu vyloučit a budu se k němu moci zodpovědněji vyslovit až po výše uváděném hodnocení. V době akutních respiračních nemocí by lidé měli být k sobě opravdu více ohleduplní a neroznášet nákazu.

Libor: Myslíte si, že hrozí pandémie ptačí chřipky?
Odpověď: Toto riziko Světová zdravotnická organizace monitoruje od r. 1997. Stále dochází k ojedinělým onemocněním u lidí v Jihovýchodní Asii. K přenosu dochází přímo od nemocného zvířete ve svízelných hygienických podmínkách a při nedodržování základních hygienických pravidel. V současné době a epidemiologické situaci, která je na území Evropy, nevidím aktuální riziko pandemie.

Nataša: Jak postupovat při podezření na závadnost určitého výrobku? Existuje nějaká horká linka, kam podezření nahlásit?
Odpověď: Asi nejjednoduší je telefonicky se obrátit na krajskou hygienickou stanici nebo Českou obchodní inspekci. Oba dozorové orgány Vám pomohou při řešení Vašeho podnětu.

stresovaná matka: ...ještě jsem neslyšela, že by nějaký obchodník dostal za prodej jedovaté (dětské!) zubní pasty pořádný trest - to jim jenom nařídíte stáhnout výrobek z trhu a hotovo? nedostanou ani pokutu?
Odpověď: Nemám s sebou data o uložených sankcích, ale za minulý rok se pohybovaly v hodnotách desítek až stovek tisíc.

Karolína: Testují se i výrobky pro zvířata?
Odpověď: Bohužel nejsem veterinář a nejsem si jistý odpovědí. Proto se obraťte na Státní veterinární správu.

Pavlína: Existuje nějaká databáze vadných výrobků na českém trhu?
Odpověď: Na stránkách ministerstva zdravotnictví existuje seznam nebezpečných hraček a kosmetiky.

Zbyněk: Doporučil byste očkování proti chřipce dospělému člověku v produktivním věku?
Odpověď: Samozřejmě, že doporučil.

Erika: Testují se všechny výrobky nebo je kontrola namátková?
Odpověď: Kontrola je dnes namátková. Ale již víme, na které výrobky se zaměřit. Po vstupu do EU je zde daleko větší zodpovědnost na výrobcích, dovozcích, distributorech, někdy si tuto zodpovědnost a povinnost uvádět na trh výrobky, které splňují podmínky zdravotní bezpečnosti, podnikatelé neuvědomují.

Markéta: Dobrý den, poradil byste mi co mohu dělat proti sousedovi, který celou noc pouští hlasitě techno hudbu? Už jsem několikrát volala policii, ale vůbec to nepomohlo, nedá se u toho spát, otřásá se celý dům. Děkuji
Odpověď: Toto je velmi častý dotaz. Zde by celá situace měla být řešena v rámci občanského sporu, např. ve formě přestupkového řízení.

Zvedava Zlata: Proc se skodlivosti vyrobku zabyva zrovna ministerstvo zdravotnictvi a ne prumyslu a obchodu, kdyz za nezavadnost zbozi by mel odpovidat vyrobce (prodejce)?
Odpověď: Ministerstvo zdravotnictví se zabývá "zdravotní bezpečností výrobku". Mechanickou bezpečností, elektrickou bezpečností apod. se zabývá inspekční orgán ministerstva průmyslu, tj. Česká obchodní inspekce.

Hlavatá Marie: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli váš úřad spolupracuje s ČOI nebo provádíte kontroly nezávisle na sobě.
Odpověď: Samozřejmě že se vzájemně informujeme a i koordinujeme naše kontrolní plány.

D.: Taky jsem jednou koupila pro vnuka hezký dřevěný traktor, ale slupovala se z něj barva, tak nevěřím ani dřevěným hračkám. Nikdy nevíte.
Odpověď: Konkrétně nemohu posoudit, ale myslím si, že např. v té barvě nebyla vyšší hladina olova. Děkuji Vám za poslední otázku a loučím se se všemi, kteří s tím "zlým hygienikem" chtěli komunikovat. Nashledanou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď