MF zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

foto Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy, což je několikanásobně více než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na internetových stránkách České národní banky. Podle původních plánů MF chystalo prodat v dnešních třech aukcích dluhopisy za maximálně 12 miliard korun.

"Atraktivita státních dluhopisů stoupla poté, co ministryně financí před více než týdnem oznámila, že se dohodla s guvernérem ČNB na odkupech dluhopisů centrální bankou na sekundárním trhu. Ačkoli potřebná legislativa prozatím čeká v Poslanecké sněmovně a bankovní rada na posledním jednání mírnila očekávání trhu, zájem investorů nadále pokračuje. Napomáhá tomu i chvilkové uklidnění globálních trhů," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Před týden MF prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 53,4 miliardy, původní plány počítaly s 12 miliardami korun. Následně minulý týden MF ještě prodalo rekordní objem ročních pokladničních poukázek s výnosem 1,25 procenta za 68,5 miliardy korun.

MF dnes informovalo, že díky dnešnímu i předchozím prodejům pokrylo veškeré letošní splátky korunového státního dluhu. Zároveň úřad posílil rezervní prostředky státní pokladny pro krytí výdajů státního rozpočtu o dalších zhruba 40 miliard korun.

Minulý týden schválila Sněmovna zvýšení schodku státního rozpočtu z původních 40 na 200 miliard korun. MF plánuje deficit financovat především právě prodejem státních dluhopisů.

Podle Táborského si MF za poslední dva týdny obstaralo prostřednictvím aukcí a operacím na sekundárním trhu 245,4 miliardy korun, přičemž od začátku roku to je již 274,8 miliardy korun. "Podle našich odhadů však bude muset ministerstvo letos získat až 410 miliard korun na pokrytí 200 miliard korun deficitu státního rozpočtu, splátek starších dluhopisů a úvěrů a dalších výdajů spojených s řízením státní kasy," uvedl Táborský.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď