MF plošně odpustí studentům daň za pracovní povinnosti

foto Studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity odebírali 13. května 2020 v areálu nemocnice v brněnských Bohunicích vzorky na testování nového typu koronaviru.

Praha - Ministerstvo financí plošně odpustí povinnost platit daň z příjmu všem studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. Generální pardon, který využije ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rámci své mimořádné pravomoci, se bude týkat povinnosti zaplatit daň i zpětně. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Netýká se to ale odvodů na sociálním a zdravotním pojištění, protože to není v kompetenci MF. V pondělí plošné odpuštění projedná vláda.

Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění podle dřívějších informací serveru iDNES.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty. Situace v krajích je rozdílná, někde za studenty odvody a daň nemocnice samy platí. Český rozhlas dnes uvedl, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mu sdělila, že o odvodech bude ještě jednat s ministerstvem zdravotnictví.

Pracovní povinnost byla studentům opakovaně nařizována od jara roku 2020. Původní výklad státních orgánů však považoval vyplácené odměny za náhradu za vzniklou újmu, která je osvobozena od odvodů.

Havlíček: Stát musí motivovat mediky v nemocnicích, i daňově

Stát musí motivovat mediky nasazené v nemocnicích kvůli covidu-19, a to i daňově. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Připustil, že vládě povinnost ohledně daní mediků unikla. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu uvedl, že nejistotou ohledně daní a odvodů mediků se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb.

"Jsou to tisíce a tisíce aktů, které se musí dělat. A pokud někde uniklo, že se to musí danit, tak se to musí spravit," řekl dnes Havlíček. "Motivujme je. Buďto jim dejme více (peněz) nebo udělejme nějakou výjimku, jak se to nebude danit," dodal. Jestli vláda záležitost napraví hned při pondělním jednání, specifikovat nechtěl. Záležitost chce probrat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). "Všichni chápeme, že na tomhle nikdo nechce šetřit," podotkl Havlíček.

Předsedkyně komise pro spravedlivé důchody ministerstva práce a sociálních věcí a členka občanské iniciativy KoroNERV-20 Danuše Nerudová v diskusi uvedla, že by stačilo vydat metodický pokyn, aby všechny kraje k tomu přistupovaly stejně, případně udělat výjimku v zákoně, aby práce mediků zdanění nepodléhala.

Specialista na danově právo brněnské Masarykovy univerzity Michal Radvan dnes uvedl, že pracovní povinnost v době koronavirové pandemie byla citelným zásahem do základních práv studentů, za omezení jim náležela peněžní náhrada. Takový příjem je podle něj osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění, uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -7°C

Celá předpověď