MF odmítlo kritiku rozpočtové rady ohledně rozpočtu i důchodů

foto Ilustrační foto - Ministryně financí Alena Schillerová se 9. srpna 2020 v Bohumíně vyjádřila k pomoci zraněným a pozůstalým obětí požáru bytu v panelovém domě. Při něm předchozí den zahynulo 11 lidí.

Praha - Ministerstvo financí dnes odmítlo vyjádření Národní rozpočtové rady, že třetí letošní zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun bylo předčasné a neopodstatněné. Zároveň úřad obhajuje radou kritizovaný jednorázový příspěvek důchodcům s tím, že seniorům má pokrýt vyšší náklady, které by se jim promítly v zákonné valorizace až od roku 2022. Zrušení superhrubé mzdy je pak podle MF v programovém prohlášení vlády a přinese lidem více peněz, což může zvýšit spotřebu. Vyplývá to z reakce, kterou MF zaslalo ČTK.

Národní rozpočtová rada dnes ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku k vývoji veřejných financí uvedla, že návrh na jednorázový příspěvek důchodcům 5000 korun, který dnes schválila vláda, a snížení daně z příjmu fyzických osob ukazují na negativní dopady rozvolnění rozpočtové politiky a že bez významného zvýšení jiných příjmů nebo redukce výdajů ohrožuje střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí.

Vývoj státního rozpočtu a ekonomiky v posledních měsících podle rozpočtové rady také potvrdil, že zvýšení schodku na 500 miliard bylo předčasné, neopodstatněné a nadměrné.

MF uvedlo, že novela rozpočtu reagovala na zhoršení propadu příjmů státního rozpočtu v důsledku negativních ekonomických dopadů pandemie. "Zároveň bylo nutné vynaložit vyšší výdaje na boj proti šíření nákazy a na podporu ekonomiky. Připomínáme, že na současnou krizovou situaci reagují podobně i další členské státy Evropské unie," uvedlo MF.

Podle úřadu se ve světle vývoje daňových příjmů a vlivů podpůrných opatření ve druhém čtvrtletí letošního roku předchozí dvě rozpočtové novely ukázaly jako nepostačující. Proto byla nutná další novelizace.

Zároveň podle MF není pravda, že by důchodci nebyli současnou krizí zasaženi. "Jejich příjmy sice nepoklesly, ale jejich životní náklady rostly rychleji než zbytku populace," uvedlo MF.

Rozpočtová rada dnes uvedla, že v současné ekonomické situaci by měly být provedeny pouze takové výdaje, které budou co nejvíce stimulovat poptávku nebo částečně zmírní negativní dopady krize na příjmy zasažených domácností. "Příjem důchodcovských domácností však toto kritérium nesplňuje, neboť nebyl krizí ovlivněn," uvedla rada.

Podle MF je sice pravda, že od ledna bude zákonná valorizace důchodů, která nárůst nákladů do června 2020 bude kompenzovat. "Nicméně z posledního údaje za červenec je zřejmé, že životní náklady důchodců dál zrychlily nad hodnotu, o kterou se valorizuje. Mimořádný příspěvek tak má seniorům pokrýt vyšší náklady, které by se jim promítly v zákonné valorizace až od 1. ledna 2022," uvedlo MF.

Zrušení superhrubé mzdy je pak podle MF součástí vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. "Toto opatření by mělo přispět k nárůstu čistého příjmu pro domácnosti, tedy více peněz v jejich peněženkách a tím i možnost vyšší spotřeby domácností. Úprava v oblasti daní z příjmů je jedním ze závazků obsažených v programovém prohlášení vlády," uvedlo ministerstvo.

Podle rozpočtové rady existuje reálná možnost, že domácnosti kvůli očekávání nepříznivého vývoje ekonomiky značnou část nových příjmů ze snížení daní uspoří, čímž bude ohrožen vládou očekávaný dodatečný výnos DPH a spotřebních daní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď