MF počítá s poklesem ekonomiky i zvýšením státního dluhu

foto Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - MF v aktualizaci vypracované kvůli změně rozpočtu odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,1 procenta. Odhad počítá se zvládnutím pandemie ve 2. čtvrtletí. Státní dluh ke konci roku stoupne na 1,84 bilionu Kč z loňských 1,64 bilionu Kč, informovalo MF. Původně počítalo s růstem dluhu na 1,68 bilionu Kč.

Ministerstvo financí v rámci aktualizace makroekonomické prognózy vypracované kvůli změně rozpočtu odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,1 procenta. MF o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Na počátku února, před propuknutím pandemie koronaviru, MF odhadovalo letos růst ekonomiky o dvě procenta.

"Za předpokladu, že se epidemii podaří v průběhu druhého čtvrtletí zvládnout, by měla česká ekonomika v prvním a zvláště druhém čtvrtletí 2020 vykázat mezičtvrtletní propad. Ve druhé polovině roku 2020 by se měla začít ekonomická aktivita oživovat," uvedlo MF. Dodalo, že minimálně třetí čtvrtletí však bude ještě tlumeno vývojem v nejvíce zasažených evropských ekonomikách, v nichž se zřejmě projeví finanční problémy domácností a podniků.

Státní dluh podle MF letos stoupne na 1,84 bilionu korun

Státní dluh ke konci letošního roku stoupne podle odhadů ministerstva financí na 1,84 bilionu Kč z loňských 1,64 bilionu Kč. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Původně úřad počítal letos s růstem dluhu jen o původně plánovaný schodek rozpočtu 40 miliard korun, tedy na 1,68 bilionu Kč.

"Vzhledem ke změně schodku dojde i k celkovému nárůstu zadlužení o 200 miliard korun na 1840 miliard korun, tedy z loňských 29,1 procenta HDP na 33,2 procenta HDP. Z hlediska mezinárodního srovnání stále zůstane Česká republika mezi fiskálně nejdisciplinovanějšími ekonomikami EU, a to i bez zohlednění pravděpodobného zhoršení u referenčních států," uvedl úřad.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď