MF bude letos potřebovat na financování dluhu 595,8 miliardy Kč, méně než loni

foto Ilustrační foto - Ministerstvo financí ČR v Letenské ulici v Praze.

Praha - Ministerstvo financí (MF) bude letos potřebovat na financování státního dluhu 595,8 miliardy korun, tedy přibližně devět procent hrubého domácího produktu (HDP) . Loni to bylo 690,4 miliardy korun, což představovalo zhruba 11,3 HDP. Vyplývá to z aktualizované Strategie financování státního dluhu, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo financí. V dubnové prognóze MF počítalo s částkou 552,1 miliardy Kč.

Úprava souvisí s novelou letošního rozpočtu se schodkem 330 miliard korun, kterou koncem července schválila vláda. V březnu Sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1,678 bilionu korun, výdaje 2,008 bilionu korun. Sněmovna by novelu rozpočtu měla projednat v září. Vláda má v dolní komoře většinu 108 z 200 hlasů, dá se tak předpokládat, že rozpočet projde.

Skutečná potřeba financování pak bude záviset především na skutečném hospodaření státního rozpočtu a také na případných uskutečněných výměnných operacích a zpětných odkupech státních dluhopisů v průběhu druhé poloviny roku 2022 zejména za účelem řízení refinančního rizika a předfinancování splátek státního roku v následujících letech.

Z korunové potřeby financování bylo podle MF do konce července 2022 již úspěšně pokryto vydávání a prodej státních dluhopisů se splatností nad jeden rok ve výši 292,8 miliardy Kč, tedy 57,2 procenta. Aktualizovaná strategie financování a řízení státního dluhu v roce 2022 přitom předpokládá na domácím trhu uskutečnit hrubou emisi korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě v očekávaném rozsahu 350 až 450 miliard Kč. Nadále přitom bude pokračovat emisní činnost tak, aby bylo zajištěno krytí její skutečné výše ke konci roku. Ta však bude záviset především na konečném hospodaření státního rozpočtu a výměnných operacích a zpětných odkupech státních dluhopisů v druhé polovině letošního roku, uvedlo dále MF.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď