Meziroční růst ekonomiky byl v 1. čtvrtletí vyšší, než očekávala ČNB

foto Ilustrační foto - Česká národní banka (ČNB), pražské sídlo.

Praha - Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí byl o jeden procentní bod vyšší, než očekávala Česká národní banka v aktuální květnové prognóze. Za rozdílem je ve srovnání s odhady banky rychlejší růst tvorby hrubého kapitálu a dovozu zboží a služeb. Zároveň pokles vývozu byl proti odhadům nižší. Informoval o tom dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil 4,8 procenta. Prognóza centrální banky pro první čtvrtletí počítala s růstem o 3,8 procenta.

"Zveřejněná data kvalitativně potvrzují ekonomický příběh, který pro úvod letošního roku předestřela jarní prognóza ČNB," uvedl Král. Predikce spotřeby domácností se podle něj zcela naplnila, když její vysoký meziroční růst v prvním letošním čtvrtletí byl dán loňskými pandemickými uzavírkami ekonomiky. Ty během zimních měsíců podstatným způsobem omezily fungování maloobchodu a služeb a tím nastavily nízkou srovnávací základnu.

Květnová prognóza ČNB očekává, že invaze Ruska na Ukrajinu povede v letošním roce ke zpomalení růstu světové i české ekonomiky. "Růst HDP tak během letoška výrazně zpomalí a ve druhé polovině roku ekonomická aktivita dokonce meziročně mírně poklesne," uvedl Král. K tomu podle něj významně přispěje propad spotřeby domácností. Zároveň podniky budou omezovat investice kvůli utlumené poptávce i zhoršení finanční situace.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď