Meziroční inflace v lednu podle odhadů mírně klesla

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Meziroční inflace v lednu klesla na 2,2 až 2,3 procenta z prosincových 2,4 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Meziměsíčně sice podle nich ceny rostly, ale za meziročním vývojem je vysoká srovnávací základna loňského roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o lednové inflaci ve středu 14. února.

"Meziroční inflace i přes meziměsíční růst cen mírně zpomaluje, když z ní po 12 měsících vypadává loňský silný růst cen potravin a zavedení elektronické evidence tržeb," uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil, že cenová hladina na začátku roku obvykle roste a letošek nebude výjimkou. "V průměru se podle nás v lednu ceny zvýšily meziměsíčně o 0,6 procenta, nicméně silná srovnávací základna způsobila pokles celkové meziroční inflace o dvě desetiny procentního bodu na 2,2 procenta," uvedl.

V průběhu letošního roku mohou podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka do spotřebitelské inflace významněji působit vyšší ceny služeb, zatímco růst cen potravin by měl dále zpomalovat. "V souhrnu za celý letošní rok očekávám růst spotřebitelské inflace podobně jako loni kolem 2,5 procenta," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď