Meziroční inflace v červenci nejvyšší za rok, překonala očekávání

foto Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 %, za rok nejvíce

Praha - Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně stouply nejvíce za rok. Inflace dosáhla 3,4 procenta a proti červnu zrychlila o 0,6 procentního bodu, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Růst cen tak překonal očekávání trhu i České národní banky (ČNB), která v prognóze odhadovala o 0,4 bodu nižší inflaci. Vývoj ovlivnilo zejména zdražení pohonných hmot a aut. Podle analytiků, které oslovila ČTK, se inflace v nejbližších měsících nevrátí pod tři procenta, a koncem roku se dokonce přiblíží ke čtyřem procentům. To podle nich odporuje scénář dalšího růstu úrokových sazeb centrální banky.

"Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách," uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Doba podle něj nutí lidi investovat a často velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů. Analytici původně odhadovali, že meziroční inflace zůstala na červnových 2,8 procenta, případně mírně zrychlila na 2,9 procenta.

Podle ČNB zrychlilo zdražování služeb i zboží, přičemž vyšší ceny služeb táhne nájemné, a to v návaznosti na výrazný růst cen nemovitostí a cen ve stavebnictví. Po uvolnění protikoronavirových opatření také zrychlil růst cen v restauracích a ubytovacích službách. Růst cen potravin zůstává rozkolísaný, v červenci jej nejvíce ovlivnilo odeznění poklesu cen zeleniny a masa, uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Luboš Komárek.

Zdražování stavebních materiálů se podle analytiků zastaví nejdříve za několik měsíců, možná i let. Na trhu se totiž potkala omezená nabídka kvůli uzavřeným dolům a dopravním cestám a zvýšená poptávka po dlouhém omezení prací kvůli opatřením proti šíření covidu. Podle vyjádření zástupců stavebních firem, které ČTK oslovila, vzrostly ceny oceli a izolačních materiálů meziročně až o 100 procent, u některých dřevěných výrobků ještě více. "Ceny stavění tvoří jen relativně malou část spotřebního koše. Ale o to varovnější vývoj cen ve stavebnictví je," uvedl k tomu analytik skupiny Natland Petr Bartoň.

Vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá uvedla, že ceny v dopravě měly největší vliv na meziroční inflaci potřetí za sebou. Auta proti loňskému červenci zdražila o 5,4 procenta, paliva o 18,5 procenta. "Například Natural 95 se v červenci u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 33,5 koruny za litr, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014," uvedla. Podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu je důvodem zdražení benzinu a nafty hlavně růst cen ropy. Na spotřebě nafty se to podle něj ale zatím neprojevuje.

Meziročně zdražily také potraviny, nápoje a bydlení. Například zelenina zdražila o 6,9 procenta, podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala hlavně plodová zelenina, kam patří papriky nebo rajčata. Brambory byly o 2,8 procenta dražší než před rokem. Naproti tomu ovoce zlevnilo o 4,8 procenta. O 6,4 procenta více než o rok dříve stálo pivo a tabákové výrobky o 8,4 procenta. Ceny v restauracích a kavárnách pak vzrostly o 4,4 procenta. Proti loňskému červenci se zvýšilo o 2,5 procenta i nájemné v bytech a o 5,5 procenta zdražily výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu. Vodné a stočné stouplo o 5,5 procenta, zatímco elektřina zlevnila o 3,4 procenta a zemní plyn o 4,7 procenta.

"Centrální instituce reagovaly na pandemii (koronaviru) rozhazováním peněz na všechny strany. Ve stejné době se však pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu. Nemůžeme se proto divit, že narůstá inflace," uvedl ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Vysoká inflace bude podle něj likvidovat kupní sílu úspor na běžných a spořicích účtech v bankách.

Analytik Natlandu Bartoň ale považuje meziroční srovnání v této meziročně nesouměřitelné době za problém. "Ceny služeb jsou taženy sezonními cenami dovolených, ale na podzim a v zimě budou zase růst podzimní a zimní ceny. V průmyslu bylo krachů minimálně. Pokud se krachovalo, tak ve službách, což samo o sobě zvyšuje ceny mezi zbylými podniky, které musí dohánět chybějící příjmy z doby lockdownů, respektive splácet dluhy, kterými lockdowny financovaly," uvedl. Ceny dál porostou s tím, jak se začne více projevovat zdražování materiálů. Zatím se projevuje v cenách paliv, které mají do spotřebního koše měřícího inflaci nejblíže, dodal Bartoň.

Kovanda soudí, že s ohledem na vývoj růstu cen bude muset ČNB přistoupit zřejmě ke dvojímu zvýšení své základní úrokové sazby ještě letos před koncem roku, aby se pokusila inflaci zchladit.

Podle Komárka nyní silné inflační tlaky začnou koncem roku zmírňovat, čemuž napomůže zvolnění současného rychlého růstu dovozních cen. Domácí cenové tlaky podle něj ještě nějaký čas mírně porostou, hlavně kvůli zvýšené spotřebitelské poptávce a zrychlování mezd. Příští rok se inflace bude vracet k dvouprocentnímu cíli, odhadl Komárek.

V eurozóně míra inflace dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V Německu meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 3,1 procenta z červnových 2,1 procenta, inflace se tak vyšplhala na 13leté maximum.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď