Mezi vědci oceněnými za základní výzkum jsou tři ženy

foto Michaela Rumlová (vlevo) z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR převzala 21. září v Praze z rukou Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR pro řešitele nejlepších projektů základního výzkumu ukončených v roce 2016.

Praha - Grantová agentura (GA ČR) ocenila pět českých vědců, kteří v loňském roce vedli nejlepší projekty podpořené v minulosti agenturou. Ocenění dnes vědcům předala předsedkyně GA ČR Alice Valkárová v sídle Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Malostranském náměstí. Ceny předsedkyně jdou tentokrát napříč obory, mezi laureáty je informatik, biochemička, astronomka, archeoložka a hydrobiolog.

"Úroveň projektů, jejichž výsledky byly hodnoceny jako vynikající, je čím dál tím vyšší, což nás nesmírně těší, ale zároveň nám to ztěžuje výběr těch nejlepších mezi nejlepšími. Proto jsme také letos ocenili celkem pět projektů," uvedla předsedkyně Valkárová. To, že mezi laureáty jsou tři ženy, označila za "dobrý příslib do budoucna" pro českou vědu.

Michaela Rumlová z Vysoké školy chemicko-technologické se zabývá retrovirovými částicemi HIV. Vedla výzkum, který by v budoucnu mohl umožnit lepší léčbu lidí infikovaných virem HIV. Její tým zkoumal a popsal, jak retrovirová částice vzniká v buňce infikovaného organismu. Kdyby se podařilo vytvořit látku, která by viru znemožnila buňku opustit, infekce HIV by se nemohla v těle šířit. "Následující tři roky se budeme věnovat procesu rozložení virového komplexu a testování sloučenin, které by tomu mohly napomoci," uvedla Rumlová.

Další oceněná vědkyně Ivana Orlitová z Astronomického ústavu Akademie věd (AV ČR) studuje ranou fázi vývoje vesmíru. Pro svá zkoumání mohla využívat i Hubbleův dalekohled, který je umístěn na oběžné dráze Země. Už to je velký úspěch, o přidělování pozorovacího času na teleskopu rozhoduje mezinárodní vědecká porota. Dostane se jen na deset až 20 procent zájemců. Tým Orlitové zkoumá pět trpasličích galaxií zvaných "zelené hrášky", ve kterých se odehrávají stejné procesy jako na počátku vesmíru.

Archeoložku Gabrielu Blažkovou ocenila předsedkyně agentury za výzkum života a technologií výroby v renesanci. Materiál k tomu poskytly odpadní jímky Pražského hradu, Blažková všechny nálezy zdokumentovala a sepsala monografii, která je podle GA ČR díky svému zpracování atraktivní i pro širší veřejnost.

Tým laureáta Lukáše Sekaniny z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně navrhuje elektronické obvody tak, že se inspiruje principy z biologické evoluce - mutací a křížením. Výsledkem jsou energeticky úspornější přístroje. "Náš budoucí výzkum bude směřovat k využití navržených metod pro realizaci umělé inteligence přímo na čipu", uvedl Sekanina.

Hydrobiolog Jiří Kopáček z Biologického centra AV ČR dostal cenu za svůj výzkum o samoozdravné síle přírody. Vedl pětiletý projekt, který zkoumal dopady kůrovcové kalamity na lesní ekosystém. Se svým týmem došel k závěru, že bezzásahovost je nejefektivnějším řešením pro regeneraci lesa.

GA ČR poskytuje účelovou podporu na projekty patřící do základního výzkumu. Vznikla v roce 1993, ceny předsedy či předsedkyně udílí od roku 2003. Dosud bylo uděleno 64 cen, včetně těch dnešních.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď